Wyczółkowski odnaleziony. Wystawa w Zbiorach Sztuki

2023-03-14 14:05:13, Q4

W miniony piątek w muzeum „Zbiory Sztuki” przy ulicy Zamczej otwarto wystawę dzieł Leona Wyczółkowskiego pochodzących ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.

Przyczynkiem do powstania wystawy był „powrót” do krakowskiego muzeum jednego z dzieł Wyczółkowskiego. Słynna „Góralka” uznawana była przez muzealników za stratę wojenną. Dopiero w grudniu 2020 roku dzieło nieoczekiwanie pojawiło się na krajowym rynku sztuki i zostało odzyskane przez pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten właśnie pastel można oglądać we Włocławku do 14 maja.

To jednak tylko jeden z wątków wystawy, kolejnym jest postać przedwojennego właściciela obrazu, który w latach 30-tych XX wieku zdecydował się przekazać „Góralkę”, obok innych zgromadzonych dzieł, do zbiorów muzeum na Wawelu.

Wawel był mu szczególnie bliski. Najpierw zaangażował się w odzyskanie zamku z rąk wojska austriackiego, a później w urządzanie jego odnawianych wnętrz. Będąc członkiem Komitetów wawelskich – doradzających kierownikowi Odnowienia Zamku w sprawach restauracyjno-artystycznych – zabierał głos m.in. w sprawie cyklu Głowy wawelskie Xawerego Dunikowskiego i plafonów wawelskich. O związkach Pinińskiego z dawną siedzibą królów przypominają prezentowane widoki Wawelu – piszą organizatorzy wystawy.

To właśnie Wawel jest trzecim, dominującym tematem dzieł prezentowanych we Włocławku, co nie może dziwić, gdyż właśnie to miejsce, było szczególnie chętnie „portretowane” przez Leona Wyczółkowskiego.

Wystawę w Zbiorach Sztuki będzie można oglądać do 14 maja tego roku.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarzFatal error: Uncaught exception 'ErrorException' with message 'file_put_contents(): Only 0 of 174 bytes written, possibly out of free disk space' in /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php:91 Stack trace: #0 [internal function]: Kohana_Core::error_handler(2, 'file_put_conten...', '/home/maciekq4/...', 91, Array) #1 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php(91): file_put_contents('/home/maciekq4/...', '\n2023-03-21 20:...', 8) #2 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log.php(184): Kohana_Log_File->write(Array) #3 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/session.php(378): Kohana_Log->write() #4 [internal function]: Kohana_Session->write() #5 {main} thrown in /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php on line 91