Dziś podziękowania, niebawem nowe wozy dla OSP w regionie

2023-03-02 15:21:10, Q4

Dziś w Brześciu Kujawskim druhowie ochotnicy i samorządowcy z regionu spotkali się z posłankami Prawa i Sprawiedliwości. Okazją do spotkania było ogłoszone przed tygodniem wsparcie dla drużyn OSP. Rząd dofinansuje w tym roku zakup 675 wozów dla ochotników z całej Polski.

Już niebawem w naszym województwie pojawi się 31 nowych wozów strażackich przeznaczonych dla strażaków ochotników. Osiem spośród nich trafi do zastępów OSP z okolic Włocławka, z czego pięć to wozy średnie, zaś pozostałe trzy to maszyny lekkie. Zakup pojazdów dla ratowników z rządowego dofinansowania możliwy jest dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetów samorządów.

Chciałabym bardzo serdecznie podziękować obecnym z nami samorządowcom, za wspieranie Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie byłoby takiego rezultatu, nie byłoby takiej liczby nowych wozów, niezwykle potrzebnych dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, gdyby nie montaż środków przeznaczonych przez rząd, ze środkami, które asygnują na ten cel samorządy – mówiła dziś poseł Joanna Borowiak.

Jak zgodnie podkreślały parlamentarzystki wsparcie dla OSP jest szczególnie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców, jednak, jak zauważa wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, ich rola jest szersza:

Myślę, że to co jest szczególnie ważne to fakt, ze te organizacje uczą także odpowiedzialności, uczą postawy społeczne. Już od najmłodszych lat pokazują jak angażować się na rzecz swoich lokalnych społeczności – podkreślała.

Zdaniem zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej strażacy ochotnicy są naturalnym i potrzebnym ogniwem w krajowym systemie ratownictwa.

Dla PSP to też wielkie wyróżnienie bo samochody dla OSP to większa siła naszego bezpieczeństwa w całym regionie – mówił st. bryg. Robert Wiśniewski.

Samorządowcy podkreślali, że ten poziom bezpieczeństwa podniósł się znacząco w ubiegłych latach. Jak zauważył Roman Nowakowski, jednostka w Szczutkowie, która otrzyma nowy wóz w tegorocznym rozdaniu jest ostatnią w gminie, która korzystała dotąd ze starego sprzętu.

Na siedem jednostek, będę miał siedem nowych – tłumaczył wójt gminy Choceń i dodawał – Państwowa Straż Pożarna jest bardzo ważna, ale ona ma do nas pół godziny drogi. A nasi? Wczoraj wypadek na jednej z ulic – dwie minuty i są.

Ogółem rząd wyasygnował na dopłaty do zakupów wozów strażackich kwotę 300 milionów złotych.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz