Podczas rekrutacji kandydaci bardzo często nie pojawiają się na rozmowach o pracę. Przez taką taktykę rekruterzy są bardzo często zmuszani do nagłej zmiany planów, jednocześnie odczuwając dodatkowy i niepotrzebny stres. Dlatego bardzo ważne jest odwołanie rozmowy w odpowiednim momencie, tak aby nie zostać zapamiętanym źle przez danego pracodawcę.
W którym momencie odwołać rozmowę rekrutacyjną?
Proces rekrutacyjny, tak samo jak przeglądanie ofert pracy i aplikowanie na nie, jest bardzo dynamicznym procesem. Czasami zdarzają się sytuacje, które zaważają na zaakceptowaniu bądź odrzuceniu danej pracy. Mimo podjęcia decyzji musisz dobrze ją przemyśleć, ponieważ raz odrzucona oferta pracy nie wróci do Ciebie tak łatwo. Kluczowymi elementami, które przemawiają za odrzuceniem danej oferty, są:
- przyjęcie innej oferty pracy,
- niezadowolenie z powodu oferowanej kwoty wynagrodzenia,
- decyzja o pozostaniu w obecnej pracy,
- brak możliwości pojawienia się na rozmowie rekrutacyjnej.
Jak odwołać rozmowę o pracę?
W momencie, gdy chcesz odwołać rozmowę kwalifikacyjną, kluczowy jest czas. Nieprofesjonalnym byłoby odwoływanie spotkania godzinę przed jego planowanym odbyciem. Oczywiście, w sytuacjach losowych jest to nieuniknione, jednak warto wtedy przeprosić za problem. Gdy jednak masz jeszcze czas na poinformowanie rekrutera o swojej decyzji, warto to zrobić przynajmniej dzień przed umówionym spotkaniem. Nie musisz tłumaczyć się ze swojej decyzji, jednak możesz to zrobić. Pamiętaj również o odpowiednim tonie maila i podziękowaniu za poświęcony podczas procesu rekrutacyjnego czas.
Telefon do rekrutera czy mail — jaką drogą odwołać rozmowę kwalifikacyjną?
Jeżeli nie chcesz poinformować rekrutera o swojej decyzji drogą telefoniczną, napisanie maila, SMS lub wiadomości na portalu Pracuj.pl będzie odpowiednie. Takim sposobem nie musisz martwić się o zły wydźwięk słów. Na spokojnie przemyśl treść swojej wiadomości. Zadbaj o to, by wszystkie zwroty brzmiały profesjonalnie. Warto jest dopisać zdanie świadczące o otwartości na przyszłe procesy rekrutacyjne oraz życzyć sukcesów firmie.
Dlaczego warto poinformować rekrutera o rezygnacji z procesu rekrutacyjnego?
Nieprzekazanie rekruterowi informacji o odwołaniu spotkania może nieść ze sobą negatywne skutki. Takim sposobem przedstawiasz siebie w złym świetle. Pamiętaj o tym, że rektuterowie mogą być zatrudnieni również w innych firmach, co może skutkować odrzuceniem Twojej aplikacji w przyszłości.
Komentarze (0)