Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2023-01-27 16:27:45, Q4

27 stycznia 1945 roku wyzwolony został obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau. Światło dzienne ujrzał bezmiar nazistowskich zbrodni dokonanych w tym i wielu innych miejscach, głównie na żydowskiej ludności okupowanej Europy. Od 2005 roku 27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu, ustanowiony przez ONZ.

Uroczystości upamiętniające żydowskie ofiary hitlerowskiej machiny śmierci, odbyły się dziś też we Włocławku, gdzie przed wojną znaleźć można było liczną i prężną społeczność żydowską, liczącą około 12 tysięcy osób. Ich pamięci poświęcony jest monument na terenie Zespołu Szkół Budowlanych, gdzie w czasie wojny powstało żydowskie getto.

Już pierwsze dni okupacji przyniosły mordy na przedstawicielach tej społeczności, która niebawem miała zostać poddana bezwzględnej eksterminacji. To Włocławek był pierwszym miastem, gdzie na Żydów nałożono obowiązek noszenia tzw. „łat”, które miały wyróżniać ich z tłumu. Już w 1940 roku na terenie miasta utworzono getto, do którego przesiedlono około 3 tysięcy osób.

W roku 1942 mieszkańcy getta zostali wywiezieni do obozów zagłady i zamordowani – przypominał członek zarządu województwa Sławomir Kopyść – okazało się, że część naszej tradycji zniknęła, to byli nasi obywatele, mieszkańcy Włocławka.

Włocławianie żydowskiego pochodzenia byli eksterminowani przez okupantów w obozie Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, ocaleli nieliczni.

Dziś, pod pomnikiem, macewą na terenie zespołu szkół budowlanych zapłonęły znicze poświęcone ich pamięci, także te złożone przez uczniów szkoły. Jak podkreśla zastępczyni prezydenta Monka Jabłońska, ważnym jest, by pamięć o tych wydarzeniach zachowało także kolejne pokolenie.

To jest też dzień kiedy uczniowie z włocławskich szkół (…) również wspominają podczas lekcji, tę tragiczną, straszną datę w historii całego świata, naszego kraju, w tym również naszego miasta.

O tym jak edukować młodzież na temat Holokaustu rozmawiano dziś w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli, gdzie odbyła się konferencja „Pamięć o zagładzie”. Także i dyrektor Centrum Grażyna Troszyńska podkreśla, że edukacja młodych ludzi powinna być nastawiona na to, by ta tragiczna historia nie miała szans si powtórzyć:

Podstawa programowa kształcenia ogólnego obejmuje kompetencje kluczowe. Nauczyciele zobowiązani są kształtować je wśród młodzieży na wszystkich przedmiotach. Dlatego też uczymy nauczycieli, jak uczyć dzieci i młodzież, jak postępować, jak kształtować tolerancję – mówi Grażyna Troszyńska.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz