Podróż za granicę własnym samochodem to wygoda, ponieważ nie dość, że sami decydujemy o przebiegu trasy, czy postojach, to jeszcze możemy zabrać o wiele więcej rzeczy. Nic więc dziwnego, że wielu z nas planując podróż zagraniczną, stawia na własne auto. Zanim jednak wybierzemy się w podróż, musimy pamiętać o kilku kluczowych aspektach. O czym mowa? O czym powinniśmy pamiętać wyjeżdżając za granicę samochodem? Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze rzeczy, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!
Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić stan techniczny swojego auta
Jeśli planujemy wyjazd za granicę swoim samochodem, to na kilka dni przed datą podróży powinniśmy wykonać pełny przegląd swojego auta i to niezależnie od tego, czy niedawno był wykonywany. W ten sposób będziemy w stanie wychwycić wszelkiego typu nieprawidłowości, (jednakowo mniejsze, jak i większe), a także je usunąć jeszcze przed wyjazdem.
Co więcej, warto też sprawdzić wszystkie płyny w samochodzie, stan kół, akumulatora i innych części, które się zużywają, ponieważ w ten sposób zabezpieczymy się przed awarią na drodze, czy ściąganiem swojego pojazdu z autostrady w Europie. Nie dość, że będzie to się wiązać ze stratą czasu, czy przerwą w podróży, to jeszcze narazimy się niepotrzebnie na stres, a tego na pewno byśmy nie chcieli.
Dlatego najlepiej zweryfikować sprawność swojego auta jeszcze przed wyjazdem, naprawić wszystkie usterki oraz dołożyć starań, by w czasie podróży nie doszło do awarii.
Wiele dróg i autostrad w Europie jest płatnych
Co więcej, powinniśmy także mieć na uwadze, że korzystanie z dróg i autostrad może wiązać się z pewnymi opłatami. Owszem nie brakuje krajów, które udostępniają swoje drogi za darmo. Jednak nie brakuje też takich, które naliczają opłaty za przejazd niektórych odcinków dróg lub po wprowadziły system winietowy poboru opłat (np. Austria) - więcej o tym przeczytać można w poradniku https://autostrady.com.pl/autostrady/europa/austria/. Jeśli zatem chcemy uniknąć mandatów, to lepiej wcześniej przeanalizować swoją trasę, sprawdzić listę płatnych dróg i dowiedzieć się, w jaki sposób można rozliczyć się za korzystanie z płatnych dróg.
Tam, gdzie obowiązuje winietowy system poboru opłat, nie powinno być problemów, zwłaszcza jeśli stawiamy na wygodne formy rozliczenia. Wszystko dlatego, że w wielu krajach europejskich oferowana jest płatność online, więc wystarczy dowiedzieć się, jak to dokładnie się odbywa i wnieść stosowną opłatę.
Dobre ubezpieczenie assistance to gwarancja spokojnej podróży
Wiadomo, że wyjeżdżając za granicę samochodem, nie myślimy o tym, że będziemy brali udział w jakichś zdarzeniach drogowych. Jednak nawet najlepsi kierowcy nie są w stanie przewidzieć tego, czy będziemy sprawcami lub poszkodowanymi w wypadku drogowym, czy kolizji. W takich przypadkach możemy uznać, że OC wykupione w kraju nam wystarczy. Jednak praktyka pokazuje, że z tym bywa bardzo różnie, więc jeśli nie chcemy narażać się na spore koszty, to lepiej jeszcze przed wyjazdem sięgnąć po AC.
Im lepiej rozbudowana oferta zostanie przez nas wybrana, tym większa pewność, że ubezpieczenie pokryje wszystkie ewentualne koszty związane z holowaniem pojazdu, naprawami na drodze, czy nawet w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Poza tym dobre ubezpieczenie AC może zapewnić nam również wsparcie ze strony fachowców, co bywa nieocenione w tego typu sytuacjach, ponieważ wielu z nas nie wie, jak zachować się po kolizji, czy wypadku, a obecność w obcym kraju na pewno tego nie ułatwia.
Komentarze (0)