E-recepta to bardzo nowoczesne rozwiązanie, cieszące się popularnością wśród pacjentów, lekarzy i farmaceutów. E-receptę można otrzymać szybko i sprawnie, zarówno w czasie wizyty stacjonarnej, jak i zdalnej. Jak wygląda proces wystawiania e-recepty? Czy jest tak samo ważna, jak recepta w tradycyjnej formie?
Co to jest e-recepta?
E-recepta znana jest w całej Europie, w Polsce obowiązuje od 2020 roku. Od tego czasu lekarz nie musi już drukować papierowego dokumentu, wystarczy, że poda pacjentowi 4-cyfrowy kod, który razem z PESEL-em należy podać w dowolnej aptece. Recepta, w zależności od tego, jakie leki zawiera, jest ważna 7, 30, 120 lub nawet 365 dni. Można ją realizować w częściach. Aptekarz, po wpisaniu kodu do odpowiedniego systemu widzi, jakie środki zostały zapisane i wie, co ma wydać. Pacjent również ma możliwość sprawdzenia, co zostało mu zapisane, jak ma przyjmować leki, kiedy zgłosić się na kontrolę. Wystarczy, że założy Internetowe Konto Pacjenta. To duże udogodnienie, ponieważ w każdej chwili może sprawdzić dawkowanie leków, a także upewnić się, ile czasu powinny być stosowane.
Jakie korzyści daje recepta online?
Recepta online ma wiele zalet zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy oraz farmaceutów. Najważniejsze korzyści, jakie daje recepta online to:
- Oszczędność czasu – pacjent nie musi tracić czasu na dojazdy do gabinetu lekarskiego czy stanie w kolejce w aptece. E recepta online wystawiana jest szybko, w wygodnej formie, a leki można odebrać w każdej aptece.
- Dostępność – receptę online realizują przychodnie państwowe i prywatne, czynne całą dobę. To umożliwia składanie wniosków o wystawienie recepty o dowolnej porze, niezależnie od godzin pracy gabinetu lekarskiego czy apteki.
- Możliwość zdobycia niezbędnych leków – zdarza się, że przyjmowane leki np. tabletki antykoncepcyjne nagle się skończą, a na stacjonarną wizytę trzeba długo czekać. W takim wypadku można umówić się na zdalną konsultację, w czasie której lekarz zapisze dany lek.
- Brak potrzeby przechowywania papierowych recept – recepty elektroniczne przechowywane są w internetowym koncie pacjenta, pacjent i lekarz mają do nich dostęp. Brak papierowych dokumentów zwiększa również bezpieczeństwo danych osobowych.
- Sprawdzenie historii leczenia – dzięki e-recepcie lekarz może sprawdzić, jakie leki są przepisywane pacjentom i czy nie będą kolidowały z kolejnymi, które mają zostać zapisane. To pomaga zaordynować odpowiednie leczenie i zapobiega ewentualnym powikłaniom.
- Wygoda dla farmaceuty – recepty pisane ręcznie były często niewyraźne, a to zwiększało ryzyko wydania nieodpowiedniego leku. W przypadku recepty elektronicznej nie ma tego ryzyka.
Jak zdobyć receptę online?
Recepty online stały się rozwiązaniem, stosowanym w przychodniach NFZ i prywatnych, wystawiają je lekarzy wszystkich specjalności. Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z wizyt online, za pośrednictwem czatu, telefonu czy video rozmowy. W czasie takiej konsultacji możliwe jest wystawianie recept, e-skierowania czy e-zwolnienia. Dokumenty są tak samo ważne, jak te, wystawione w czasie wizyty stacjonarnej. W internecie można znaleźć wiele przychodni, które realizują porady online, w wybranej przez pacjenta formie. Pacjenci bardzo często korzystają z usług Telemedi. Przychodnia oferuje kontakt z wieloma specjalistami, wyróżnia ją krótki czas oczekiwania na konsultacje oraz atrakcje ceny. Wystarczy wypełnić formularz medyczny, a lekarz, po przeanalizowaniu danych, wystawi elektroniczną receptę na potrzebny środki. Możliwe jest również omówienie się na teleporadę. W tym celu należy wybrać preferowany termin, podać swoje dane, wybraną formę kontaktu i czekać na kontakt ze specjalistą. Lekarz w wybranym czasie zadzwoni, przeprowadzi wywiad i w razie potrzeby wystawi receptę lub skieruje na dalszą diagnostykę.
Elektroniczna recepta to rozwiązanie na miarę XXI wieku, dzięki któremu uzyskanie recepty jest szybkie i sprawne. Pozwala zdobyć potrzebne leki bez stania w kolejce i wychodzenia z domu. Warto wiedzieć, jak zdobyć receptę elektroniczną się cieszyć się z funkcjonalności tego rozwiązania.
Komentarze (0)