Z końcem roku 2022 roku zakończyliśmy udział w projekcie "Wzorcowa rewitalizacja" Narodowego Instytutu Dziedzictwa, polegającym na wsparciu gmin w procesach planowania i wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacji uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotnego zasobu służącego przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych, występujących na obszarach znajdujących się w stanie kryzysowym.
Celem projektu realizowanego przez Wydział Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek była popularyzacja zagadnienia związanego z różnorodnością włocławskiego detalu architektonicznego - często pomijanego, bądź widocznego ale nieznanego, jak również wzbogaceniu wiedzy i pobudzeniu ciekawości w odkrywaniu historii miasta wspólnie z mieszkańcami.
W ramach projektu, stanowiącego wsparcie celów Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, odbyły się 2 warsztaty, w których udział wzięli przedstawiciele instytucji samorządowych z Włocławka i społecznicy, których głównym tematem było wykorzystanie potencjału lokalnej architektury w procesach rewitalizacji i wypracowanie propozycji rozwiązań gotowych do wdrożenia w procesie rewitalizacji Włocławka. Był też spacer dla mieszkańców szlakiem włocławskiego detalu architektonicznego.
Owocem "Wzorcowej rewitalizacji" w naszym mieście jest Studium pt. „Detal architektoniczny Włocławka w obszarze objętym programem rewitalizacji”, przygotowane przez pracowników toruńskiej Pracowni Terenowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa: Adama Paczuskiego i Marzenę Stocką oraz Piotra Pawłowskiego (studenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zarazem wolontariusza NID), przy współpracy popularyzatorki dziedzictwa architektonicznego, animatorki i aktywistki Marii Nowakowskiej z inicjatywy "Łódzki detal" i "Maria od detalu - dziedzictwo okiem Marii Nowakowskiej". Wierzymy, że wydawnictwo w którym w przystępny sposób ujęta została wiedza o cechach zasobu włocławskiego zabytkowego detalu architektonicznego (właściwie wciąż odkrywanego), posłuży jako wsparcie przy organizowaniu warsztatów i spacerów po obszarze rewitalizacji. Studium dostępne jest w wersji elektronicznej w zakładce poświęconej projektowi.
Pierwsze efekty "Wzorcowej rewitalizacji" we Włocławku zostały już wdrożone. O kolejnych pomysłach i propozycjach napiszemy niebawem.
Przypomnijmy, że w ramach Programu wsparcia projektów lokalnych, wpisanego do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, w Kawiarni Obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 9 Fundacja Ładowarka zorganizowała jesienią warsztaty, w czasie których uczestnicy, poznali niektóre charakterystyczne detale architektoniczne rewitalizowanego Śródmieścia i inspirując się nimi, wykonali wspólnie świece z wcześniej przygotowanych form. Ponadto, na fanpage: facebook.com/rewitalizacjawloclawek odbyła się I edycja konkursu pt. "Śródmiejski detal", w którym zadaniem było rozpoznanie i podanie lokalizacji wybranego detalu z obszaru rewitalizacji Włocławka. Zostały przygotowane również materiały edukacyjne: puzzle, plenerowe memory i zakładki do książek, inspirowane włocławskim detalem architektonicznym, które będą wykorzystywane w trakcie wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
(Inf. prasowa UM Włocławek)
Komentarze (0)