Rozliczenie się z Urzędem Skarbowym jest obowiązkiem zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jedną z form rozliczenia jest ryczałt od przychodów nieewidencjonowanych. Wymaga on złożenia formularza PIT-28. Kogo obowiązuje ten formularz i czego dotyczy? Jak wypełnić PIT-28 szybko i bezproblemowo? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
PIT-28 - kogo obowiązuje?
PIT-28 jest formą rozliczenia przeznaczoną dla osób, które swoje przychody uzyskują z jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, z działalności prowadzonej w formie spółki opodatkowanej ryczałtem, z najmu prywatnego od nieruchomości w Polsce bądź poza jej granicami, a także ze sprzedaży własnych produktów rolnych lub zwierzęcych, które zostały przetworzone sposobem nieprzemysłowym. W przypadku najmu prywatnego, jeszcze do końca 2022 roku możliwe jest rozliczenie na zasadach ogólnych bądź w formie ryczałtu. Od roku 2023 nie będzie już wyboru, a jedyną formą opodatkowania pozostanie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Czego dotyczy PIT-28?
PIT-28 za 2022 rok dotyczy podatników rozliczających się w formie ryczałtu. Tym, co różni ryczałt od rozliczenia na zasadach ogólnych jest brak opcji odliczeń od podatku. Ryczałt jest znacznie uproszczoną formą opodatkowania, skierowaną do wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność indywidualnie bądź w formie spółki jawnej czy spółki cywilnej.
Jak ryczałtowcy rozliczają PIT-28?
Zdecydowanie najczęściej ryczałtowcy rozliczają PIT 28 online za pośrednictwem formularza internetowego. To bardzo wygodne rozwiązanie. Najlepiej wykorzystać do tego program PITax.pl, który umożliwia zarówno wypełnienie, jak i wysłanie deklaracji bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. Jedynym warunkiem automatycznego wypełnienia deklaracji jest podanie kwoty przychodu z zeszłego roku. Pozwoli to na weryfikację podatnika przez Urząd Skarbowy. Co ważne, program PITax.pl samodzielnie oblicza zwrot bądź niedopłatę podatku, ryzyko błędu właściwie nie istnieje. Podczas wysyłania PIT-28 przez internet warto pamiętać o pobraniu pliku UPO, będącego potwierdzeniem wysłania formularza do stosownego Urzędu Skarbowego.
Jak wypełnić PIT-28 - najem, ryczałt ewidencjonowany, IT?
Wiele osób nie wie, jak wypełnić PIT 28 najem ryczałt w poprawny sposób. Nasz poradnik wskaże, jak rozliczyć PIT 28 krok po kroku. Formularz PIT-28 składa się z kilku stron, a każda z nich zawiera kilka sekcji oznaczonych literami alfabetu. Jak rozliczyć PIT 28? Przykład pozwoli Ci przejść przez to zadanie szybko i bezproblemowo. Sekcja A to dane urzędu, do którego wysyłamy rozliczenie PIT. W odpowiednią rubrykę należy wpisać urząd właściwy dla nas ze względu na miejsce zamieszkania, a nie miejsce zameldowania. Sekcja B zawiera dane osobowe podatnika. W rubryki wpisujemy imię, nazwisko oraz adres zamieszkania (nie zameldowania) podatnika. Sekcja C służy do wykazania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtowej czy sprzedaży własnych produktów rolnych bądź najmu prywatnego. Sekcja D zawiera rubryki do wpisania ulg i odliczeń. W zależności od rodzaju ulg, może być konieczne wykazanie ich w załączniku PIT 0 lub PIT D. Kolejne sekcje- od E aż do N- to obliczenia matematyczne dotyczące kwot opodatkowania, wysokości ryczałtu itd. Sekcja O i P zawierają dane OPP, jeżeli chcemy przekazać swój 1,5% podatku. Sekcja Q zawiera liczbę i rodzaj załączników do PIT 28. Sekcja R jest sekcja dodatkową i zawiera informację, czy rozliczający się posiada Kartę Dużej Rodziny. Sekcja S jest miejscem, w którym wskazujemy wybrany sposób opłacania ryczałtu. W sekcji T podajemy rachunek bankowy do zwrotu nadpłaty podatku, a w części U podatnik składa swój podpis.
Złożenie PIT-28 przez Internet jest prostym i szybkim sposobem na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym, warto więc z niego skorzystać, by uprościć sobie to zadanie i zminimalizować ryzyko popełnienia błędu. Dostępny jest także PIT 28 wzór wypełniony, który można potraktować jako wzór. Jeśli nadal nie masz pewności, jak rozliczyć PIT 28 przykład z pewnością będzie dla Ciebie pomocny.
PIT28s – dla kogo?
PIT-28s jest przeznaczony do rozliczenia podatkowego przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy rozliczającego przychody w formie ryczałtu. Formularz ten służy do rozliczenia zarządców sukcesyjnych przedsiębiorstwa bądź dowolnej osoby, która niejako zastępuje zmarłego przedsiębiorcę do czasu ustanowienia sukcesyjnego zarządcy. Śmierć przedsiębiorcy nie oznacza zmiany w sposobie opodatkowania- przeciwnie, przedsiębiorstwo spadku kontynuuje sposób opodatkowania, który został wybrany przez zmarłego aż do końca roku podatkowego. Dopiero w nowym roku podatkowym sposób opodatkowania może zostać zmieniony.
PIT 28 2023 – termin rozliczenia
Polski Ład wprowadził sporo zmian, również w zakresie rozliczeń podatkowych. W przypadku rozliczenia za poprzedni rok, ostatecznym terminem był koniec lutego. PIT 28 w 2023 roku należy złożyć do 30 kwietnia. Zmiana terminu ma na celu ujednolicenie terminów składania wszelkich deklaracji PIT. Z racji tego, że 30 kwietnia w 2023 roku wypada w niedzielę, a dzień 1 maja jest dniem świątecznym, ostateczny termin rozliczenia PIT 28 za 2022 mija 2 maja 2023 roku.
Komentarze (0)