Program Maluch+. 5.5 miliarda złotych na nowe miejsca w żłobkach

2022-12-13 15:14:13, Q4.pl

Trwają konsultacje przed naborem do nowej wersji programu Maluch+. To, według rządu, szansa na zwiększenie ilości żłobków na terenie kraju. Docelowo, do 2026 roku ma powstać 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach; aż do przynajmniej jednej takiej placówki w każdej gminie.

Dotychczas, program Maluch plus funkcjonował w formule rocznej, która teraz zostaje wydłużona do trzech lat. Budżet w nowej edycji programu (ruszy w 2023 roku) zaplanowano na 5,5 mld zł, dzięki czemu liczba miejsc w żłobkach czy klubach dziecięcych zwiększy się o 102 tys.

Dziś w kraju działa 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, które oferują ok. 228 tys. miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. W 2015 roku było prawie 3 tys. placówek z 84 tys. miejsc dla dzieci.

Program kierowany jest przede wszystkim do gmin, a potem do reszty podmiotów tworzących miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi. W nowej edycji Malucha+ gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. Co ważne, pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale również na kupno wyposażenia i co najważniejsze, na zakup działki, na której gmina zechce wybudować samorządowy żłobek

W ramach nowej edycji programu, dofinansowane zostanie także utrzymanie już utworzonego miejsca dla najmłodszych. Samorządy będą otrzymywały, do 837 zł miesięcznie na każde dziecko, przez okres 3 lat.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz