Powody, dla których ludzie decydują się mieszkać z kilkoma pokoleniami swojej rodziny, są różne. Czynniki ekonomiczne i kulturowe są głównymi motorami, a liczba wielopokoleniowych gospodarstw domowych rośnie wraz z niepewnością w gospodarce.
Mieszkania wielopokoleniowe muszą spełniać trzy standardy, aby naprawdę zaspokoić potrzeby ludności: dostępność, możliwość adaptacji i przystępność cenowa.
Wspieranie dostępności
Wspieranie infrastruktury wielopokoleniowej oznacza tworzenie społeczności, w których osoby w wieku od 8 do 80 lat mogą się rozwijać. Aby społeczność wielopokoleniowa mogła funkcjonować, muszą być dostępne dodatkowe mieszkania, mieszkania dla seniorów i domy jednorodzinne z możliwością adaptacji. W tej chwili brakującym ogniwem jest skupienie się na potrzebach osób starszych. Do tej pory planiści i deweloperzy skupiali się na zaspokajaniu potrzeb młodszych rodzin, nie myśląc zbytnio o starzejącej się populacji. Właśnie w tej dziedzinie należy wprowadzić zmiany w planowanych społecznościach. Częścią tej zmiany jest przywrócenie typologii mieszkaniowej, takiej jak dupleksy, mieszkania pomocnicze i domki letniskowe.
Z czego najtaniej wybudować dom
Kolejnym ważnym czynnikiem jest mobilność. Społeczności muszą brać pod uwagę sposób poruszania się różnych grup wiekowych. Deweloperzy muszą też myśleć o tym, jak transport wpływa na ludzi, którzy mieszkają w tych społecznościach. Przy planowaniu wspólnot wielopokoleniowych ważna jest też lokalizacja. To, jak blisko centrum miasta znajduje się dana społeczność, zmieni typologię mieszkań. Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich. Liczy się lokalizacja i kontekst. Czy można skorzystać z transportu publicznego lub Ubera? Parking może wpłynąć na projekt. Im bliżej centrum, tym mniejsza przestrzeń. Czy mieszane użytkowanie jest konieczne? Dane demograficzne, socjoekonomiczne i lokalizacja powinny wpływać na szczegóły przy projektowaniu społeczności przystosowanej do życia wielopokoleniowego.
Więcej przestrzeni do adaptacji
Społeczności wielopokoleniowe muszą z czasem dostosowywać się do zmian zachodzących w mieszkańcach. Dzieci dorastają i wyprowadzają się. Niektóre z nich wracają do domu. Starsze pokolenia odchodzą. Struktury mieszkaniowe muszą się dostosować do tych potrzeb. Domy zapewniają każdemu pokoleniu indywidualny domek i wspólną przestrzeń, zwykle dziedziniec lub patio. Dupleksy zapewniają bliskość bez ograniczania prywatności. Pomieszczenia do pracy typu live-work zwiększają dostępność i bliskość.
Możliwość adaptacji nie jest jednak zarezerwowana dla przestrzeni mieszkalnych. Ważny jest też projekt dzielnicy i dostępność do sklepów spożywczych, biur i sklepów. Jednym z ważniejszych pytań dotyczących tworzenia prawdziwie funkcjonującej społeczności wielopokoleniowej jest to, w jaki sposób przestrzenie biurowe, handlowe i magazynowe mogą być przystosowane do zmieniających się potrzeb w miarę starzenia się społeczności. Partnerem przy tworzeniu artykułu jest serwis suprofit.com
Komentarze (0)