Jak przewozić substancje niebezpieczne?

2022-11-18 06:52:51, Artykuł partnera

Każde przedsiębiorstwo, które stanie przed wyzwaniem transportu substancji niebezpiecznych, musi stosować się do określonych zasad i postępować zgodnie z procedurami bezpieczeństwa. Jak należy zabezpieczać groźne materiały i jak je oznaczać?

Wymogi związane z przewożeniem materiałów stanowiących zagrożenie

Transport substancji niebezpiecznych jest związany z wieloma restrykcjami. Zapewnienie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne, ponieważ w zależności od rodzaju przewożonego materiału, może on stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub też dla środowiska. Substancje niebezpieczne mogą być wybuchowe, żrące, promieniotwórcze, zapalne, trujące czy też zakaźne.  Najbardziej istotną kwestią jest dopilnowanie, aby substancja nie przedostała się poza pojemnik, w którym jest przewożona. Odpowiednie zabezpieczenie i odizolowanie materiału jest niezbędne do tego, aby można było dopuścić pojazd do ruchu drogowego czy też kolejowego. 

Jakie przepisy są związane z transportem substancji niebezpiecznych?

Główne wytyczne zawarte zostały w międzynarodowej konwencji ADR oraz w umowie europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego. Znajdujące się w nich informacje dotyczą zasad pakowania oraz przedstawiają wykaz substancji uważanych za niebezpieczne wraz z ich klasyfikacją. Dodatkowo znaleźć w nich można wytyczne mówiące o tym, jak nie powinno się pakować groźnych materiałów oraz tego, jakie substancje nie mogą być transportowane razem.

Zasady dotyczące pojazdów transportujących materiały niebezpieczne

Przewożenie groźnych materiałów może odbywać się zarówno pojazdami zamkniętymi jak i odkrytymi. W oby przypadkach wymagane jest stosowanie się do instrukcji bezpieczeństwa oraz przepisów dopasowanych do danego typu pojazdu. W jego widocznym miejscu muszą zostać umieszczone znaki ADR czyli tabliczki powszechnie stosowane w transporcie substancji niebezpiecznych. Są to między innymi charakterystyczne pomarańczowe tablice przedzielone na pół poziomą czarną linią. W górnej części tabliczki znajdują się cyfry symbolizujące rodzaj zagrożenia, a w dolnej numer oznaczający konkretną substancję. Inne znaki bezpieczeństwa to naklejki w kształcie kwadratu stojącego na jednym z wierzchołków. Umieszcza się je w celu oznaczenia materiałów wybuchowych, gazów palnych i niepalnych, materiałów ciekłych zapalnych, samozapalnych, trujących, zakaźnych czy promieniotwórczych. Oprócz tego pojemniki z substancjami niebezpiecznymi powinny zawierać ich nazwę oraz nazwę przedsiębiorstwa zlecającego transport. 

Wymogi dotyczące przewoźników

Każdy z przewoźników musi oczywiście znać zasady dotyczące transportu substancji niebezpiecznych, które są zawarte w przepisach prawnych i konwencjach międzynarodowych. Przewoźnik powinien przejść specjalne szkolenie przeprowadzone przez doradcę ADR, który uczestniczy w planowaniu transportu oraz udziela rad dotyczących jego realizacji. Do tego kontroluje, czy dana firma stosuje się do zasad i przestrzega wszystkich procedur bezpieczeństwa.

Podczas transportu materiałów wybuchowych i łatwopalnych w pojeździe bezwzględnie musi znaleźć się gaśnica dostosowana do gaszenia danego materiału. W przypadku przewożenia substancji stanowiących zagrożenie dla osób przebywających w ich pobliżu wymagana jest też odzież ochronna.

Pod uwagę trzeba wziąć także trasę. Chodzi nie tylko o jej długość, ale też o stan nawierzchni – lepiej wybierać drogi główne, na których jest potencjalnie mniej ubytków w asfalcie.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz