Pracowite wakacje 'Malwy'

2022-09-20 16:08:32, artykuł partnera

Od 2020 roku Stowarzyszenie Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Malwa działa na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku, realizując projekt „Malwa Nowoczesna odsłona Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej”, zachęca mieszkańców do różnorakiej aktywności. Minione miesiące upłynęły pod znakiem kolejnych spotkań i imprez. Projekt finansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.


„Malwa” nie zwalnia tempa. Wiosną, w ramach projektu „Malwa Nowoczesna odsłona Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej”, odbyło się wiele imprez, warsztatów i spotkań z mieszkańcami miejscowości naszego regionu. Warsztaty plastyczne, imprezy sportowe, a nawet bal karnawałowy – to tylko ułamek aktywności stowarzyszenia. Wakacje nie oznaczały w tym przypadku przerwy w aktywności.

Nim jednak przyszły wakacje, członkinie Malwy nabierały kondycji podczas zajęć fitness. Przez kilka tygodni ćwiczyły za pomocą hantli, mat i piłek gimnastycznych by „być w formie” i rozpocząć wakacje pełne energii.

Ostatnie dni przed wakacyjną przerwą, to znakomita okazja do nauki nowych umiejętności. Z tą myślą stowarzyszenie zorganizowało 17 czerwca warsztaty fotograficzne dla młodzieży. Odbyły się one we Włocławku, w Zespole Szkół Chemicznych i pozwoliły młodym ludziom poznać tajniki fotografii. Mogli dowiedzieć się czym różnią się od siebie obiektywy, jak ważne w stworzeniu zdjęcia jest światło i poznali podstawowe pojęcia dotyczące fotografowania. Największą atrakcją była jednak możliwość poznania zasad działania drona. Młodzi ludzie mogli przekonać się, że fotografowanie to wspaniała, kreatywna zabawa.

„Malwa” wakacje rozpoczęła w Lubieniu Kujawskim, gdzie na zaproszenie lokalnego Centrum Kultury zorganizowały „Potyczki kulinarne”. W tym wydarzeniu uczestniczyły liczne Koła Gospodyń Wiejskich. Pomysłowo i smacznie – tak w telegraficznym skrócie opisać można to co działo się w Lubieniu tego dnia. Uczestniczki wydarzenia przygotowały przepyszne dania, te tradycyjne i te inspirowane nowoczesną kuchnią. Na tych, którzy złaknieni byli smaku wakacji, czekały tez potrawy z grilla. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Pani Poseł Anna Gembicka.

Wakacje to odpoczynek, ale i aktywność. Do tej ostatniej nie trzeba szczególnie namawiać. Zwłaszcza młodych ludzi i zwłaszcza wtedy, gdy do ich dyspozycji pozostają piłki bumper ball i bramka oczywiście. Kolejna impreza zorganizowana przez „Malwę” z myślą o młodzieży przyniosła wiele uśmiechów i szalonej zabawy, jednak przede wszystkim – zdrowia.

Nowe Miasto Lubawskie – Niebark, ta dwudziestokilometrowa trasa Drwęcą została pokonana przez członków Stowarzyszenia 2 lipca. Dla wielu była to pierwsza okazja do spływu na kajakach. To spotkanie z naturą, przyniosło uczestnikom masę bezcennych wrażeń. Niezapomniane krajobrazy, bujna roślinność, liczne ptaki (w tym bieliki) i zapracowane przy swoich żeremiach bobry – to tylko część wspomnień, jakie zabrali ze sobą w drogę powrotną. Nim to jednak nastąpiło, imprezę zakończyło wspólne ognisko i biesiadowanie. To jednak nie była jedyna wakacyjna wyprawa Stowarzyszenia „Malwa”. 20 lipca nastąpiła przesiadka z kajaków na rowery, a uczestnicy wyprawy delektowali się pięknem najbliższej okolicy. O ich bezpieczeństwo dbali ratownicy z włocławskiego WOPR-u.

Niespełna tydzień później „Malwa” gościła w Izbicy Kujawskiej. Tam, w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury odbył się „Festyn zdrowia”. Zajmowano się tam głównie profilaktyką wad postawy u dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie umożliwiło mieszkańcom badania w kierunku wad postawy i konsultacje z fizjoterapeutą.

24 lipca „Malwa” uczestniczyła w „Bitwie regionów”. W Kaniewie spotkały się wtedy Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu włocławskiego, by rywalizować o prawo reprezentowania go w wojewódzkim finale imprezy. Konkursowym zadaniem dla gospodyń było przygotowanie wyjątkowego dania inspirowanego kuchnią regionalną. Wokół stoisk unosiły się zapachy kujawskich specjałów: zup, potraw z dziczyzny i pysznych wędlin. „Bitwa” w Kaniewie była jednak nie tylko okazją do połechtania wymagających podniebień. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, koncerty i występy. Na zaproszenie „Malwy” na scenie zaprezentowały się dzieci z grupy „Skrzat”, działającej w ramach Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”.

Letnie miesiące przyniosły też powrót wcześniejszych warsztatów „Las w szkle”. Przypomnijmy, że warsztaty te mają na celu stworzenie przez uczestników wyjątkowej kompozycji łączącej naturę z nowoczesną, szklaną formą. Warsztaty te cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem.

Końcówka sierpnia przyniosła stowarzyszeniu warsztaty pod hasłem „Pokolenie”. Uczestnicy starali się uchwycić podczas ich trwania wspólne wspomnienia, przeplatające się wśród kolejnych pokoleń mieszkańców – dzisiejszych dzieci i dziadków. Niezwykle pomocne w stworzeniu zapisu takich wspomnień okazało się fotolustro.

Tak właśnie minęły wakacje z „Malwą”. Powrót do szkolnej rzeczywistości przebiegał w tanecznym rytmie. 2 września wspólnie uczono się elementów tańca ludowego. Warsztaty dla najmłodszych pozwoliły nie tylko na rozwój tanecznych umiejętności. Taniec, to wszakże też nieoceniona pomoc w rozwoju koordynacji ruchowej i poprawie kondycji fizycznej. Słowem – samo zdrowie i dobra zabawa, zwłaszcza gdy w pobliżu znajduje się dmuchaniec należący do Stowarzyszenia.

Do najmłodszych, młodych i nieco starszych skierowana była kolejna impreza, w której brała udział „Malwa”. 3 września brała udział w pikniku zorganizowanym przez Lewiatan Warząchewka Pamet. Wszyscy goście stoiska Stowarzyszenia mieli okazję skorzystać z fotolustra i zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie.

„Malwa” zapewnia, ze to nie koniec. Już niebawem kolejne wydarzenia realizowane w ramach projektu „Malwa Nowoczesna odsłona Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej”.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz