NIKIFOR — premierowa wystawa cennej kolekcji

2022-08-12 08:43:27, Q4.pl

W dniu 12 sierpnia 2022 r., o godz. 17.00, w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej zostanie otwarta wystawa „NIKIFOR z kolekcji Bogdana Jakubowskiego”.

Ekspozycję przedstawiającą wczesne dzieła krynickiego mistrza przygotowano  we współpracy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku z Galerią Art Rytel z Warszawy. Jest to pierwsza w historii prezentacja tych wspaniałych dzieł z prywatnych zbiorów Bogdana Jakubowskiego.

Nikifor, czyli Epifaniusz Drowniak (1895–1968) to najwybitniejszy i najbardziej znany artysta tworzący w nurcie prymitywizmu. Pozostający do dziś postacią tajemniczą był z pochodzenia Łemkiem, żyjącym samotnie i całkowicie pochłoniętym malarską pasją. Talent samouka odkryty został już w latach 30. XX w. przez Romana Turyna i przebywających w Paryżu kapistów. Doceniany był za bezbłędne wyczucie koloru, swobodę rysunku i niezwykłą szczerość wyrazu. Ten niesłychanie płodny artysta stworzył niemal czterdzieści tysięcy dzieł.

Kolekcja zgromadzona przez Bogdana Jakubowskiego, która nigdy wcześniej nie była prezentowana publicznie, to zbiór wczesnych dzieł łemkowskiego mistrza. Prace ukazują ulubione tematy podejmowane przez artystę: pejzaże z architekturą, budowle miejskie, sceny we wnętrzach, cerkwie oraz autoportrety. Wśród nich jest także list proszalny ozdobiony małą akwarelą. Wystawa we włocławskim muzeum to unikalna okazja by zobaczyć jedną z najcenniejszych i wyjątkowych kolekcji prywatnych.

Wystawa czynna jest do 20 listopada br.

(Informacja prasowa UM Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz