Ceny materiałów wzrastają – stan na 2022 rok

2022-06-29 09:05:12, Artykuł partnera

Jest to proces, który trwa od 2021, a zaczyna być coraz bardziej odczuwalny. Wielu inwestorów boleśnie odczuje zmiany, a inwazja Rosji na Ukrainę niestety pogorszyła sytuację na rynku światowym. Odkładanie marzeń o własnym domku lub wręcz rezygnacje z nich są na porządku dziennym. Jak prezentuje się sytuacja w trwającym 2022 roku?

Które materiały podrożały najbardziej?

Na początku 2022 roku ceny były wyższe średnio o 27% w porównaniu do 2021 roku. Aktualnie rekordy biją ceny płyt OSB, ponieważ wzrost sięga aż 63%. Pojawiło się wiele prognoz dotyczących bieżącego roku, które niepokoją branżę budowlaną i przedsiębiorców. Zaraz po płytach pojawia się izolacja termiczna, których cena wzrosła o 57%.

Bardzo szybko zaczynają drożeć wszystkie materiały wytwarzane z ropy naftowej, stali, aluminiom i oczywiście drewna. Z najnowszego raportu sporządzonego przez Grupy PSB Handel możemy się dowiedzieć, że wzrost cen dotyka wszystkie 20 grup towarowych. Sytuacji nie poprawia fakt, że wiele osób rozpoczęło już budowę swoich domów, więc zapotrzebowanie na materiały budowlane stale rośnie.

Trudno przewidzieć co będzie działo się dalej, ponieważ cała sytuacja wynika ze wzrostu cen surowców na światowych giełdach. O tego możemy doliczyć podrożenie paliwa, transportu i energii. Można przypuszczać, że największy wpływ miał na to wybuch pandemii w 2020 roku, kiedy drastycznie spadł popyt. Następnie w 2021 roku pojawiło się gwałtowne zapotrzebowanie.

Największym wrogiem jest inflacja, która według przypuszczeń będzie stale rosła. Przekroczona została górna granica celu inflacyjnego NBP – 3,5%. W 2021 mogliśmy zaobserwować ogromny wzrost, ponieważ wynosiła 4,7%. Wciąż wiele osób chce się budować, a wykonawcy mają problem z wycenieniem usług, ponieważ część z nich kupuje materiały samodzielnie w hurtowniach.

 

Co z wyposażeniem domku?

Osoby zainteresowane wybudowaniem swojego wymarzonego domu muszą się liczyć z drożeniem oświetlenia, wyposażenia AGD, kominka dającego wrażenie przytulności, a nawet ogrodowych akcesoriów. Wzrost cen stolarki o 16% nie przekreśla stworzenia idealnego drewnianego stołu, jednak musimy się liczyć z przeznaczeniem znacznie większej kwoty z naszego budżetu.

Ceny okien, drzwi wejściowych i garażowych w 2022 roku pozostają na tym samym poziomie, a nawet są niższe o 3,5% w porównaniu do jesieni roku 2021. Początek bieżącego roku opiewał również w promocje, zbieranie zamówień na otwieranie nowego sezonu budowlanego, co wpłynęło także na skrócony czas realizacji - opowiada nam ekspert marki Oknoplast.

Polacy dalej chcą remontować swoje mieszkania i budować domy, a to oznacza stałe zapotrzebowanie na towary budowlane. Wyposażenie jest niezwykle ważne w całym procesie, mimo to, ta gałąź również podlega podwyżce cen. Prognozy nie są pozytywne, jednak nie powinno się poprzestawać na tym i budować dalej, póki ceny nie wzrosły do nieosiągalnego poziomu.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz