Zamknij X

Zarybianie Wisły, czyli nauka ekologii w praktyce

2022-06-17 14:06:01, Q4

Najmłodsi, wspólnie z ANWILEM oraz Towarzystwem Promocji Ryb, uczą się proekologicznych postaw. Dzieci, w ramach akcji „Pan Karp zarybia Wisłę” już ósmy rok z rzędu zarybiły królową polskich rzek - Wisłę. Inicjatywa od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Zaproszonych było ponad 300 szkół i przedszkoli z miejscowości położonych od samych źródeł Wisły aż do jej ujścia. Prace wpływały z całej polski. Dzieciaki przesyłały prace plastyczne, zdjęcia, czy prace zbiorowe – mówi Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb „Pan Karp”

Prace konkursowe oceniane były w trzech indywidualnych kategoriach wiekowych i kategorii grupowej. Dla zgłoszeń indywidualnych przewidziano nagrody rzeczowe, a dla grupowych – placówek, pieniężne.

Wygrały trzy szkoły z terenów Włocławka. Pierwsze miejsce zajęło Przedszkole nr 30, kolejne – Przedszkole nr 20. Na trzecim miejscu stanął Zespół Szkół nr 3.

Zdecydowaliśmy że weźmiemy udział jako grupa. Projekt powstał w przedszkolu. Siedliśmy z dziećmi w kółku i powiedzieliśmy że bierzemy udział w takim konkursie. Posypało się mnóstwo pomysłów ze strony dzieci. Efektem finalnym jest film który zmontowaliśmy. - mówi Halina Mikołajczak z Przedszkola nr 30.

Każdorazowo zwieńczeniem akcji, jest zaangażowanie dzieci we wspólne, uroczyste zarybianie Wisły. W tym roku najdłuższą rzekę w Polsce zasiliły tysiące sumów, które trafiły do rzeki na wysokości miejscowości Gąbinek / Kucerz.

Zarybialiśmy dzisiaj narybkiem sumów. To ryba która dorasta do ogromnych rozmiarów. Dzięki tym zarybieniom, około 500 palczaków suma które tutaj wpuściliśmy, kilkadziesiąt sumów, które dorosną do ponad 100kg wagi, w tej Wiśle zostaną i będą miały swój dom. - dodaje Zbigniew Szczepański.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz