XXI Edycja Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego „Ekologiczny świat – 2022”

2022-05-05 13:44:34, Q4.pl

W miniony czwartek 28 kwietnia 2022r. Po dwóch latach przerwy wymuszonej przez pandemię covid-19 odbyła się w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu XXI edycja Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego pn. „Ekologiczny świat”.

Głównymi celami konkursu było: wzbogacanie wiedzy na temat wybranych zwierząt łownych i chronionych zamieszkujących nasze lasy, łąki i pola, kształtowanie umiejętności obserwowania przyrody w najbliższym środowisku, budzenie wrażliwości dzieci i młodzieży na los dzikich zwierząt oraz kształtowanie estetycznego wyobrażenia o przyrodzie. Była to kontynuacja konkursów przeprowadzonych w minionych latach XI edycję Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy „Zwierzęta naszych lasów, łąk i pól”, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych powiatu włocławskiego z klas I - VIII, między innymi z Baruchowa, Chocenia, Grabkowa, Nakonowa, Więsławic oraz Kowala, którzy zostali wyłonieni podczas eliminacji w swoich szkołach.

Wszystkich uczestników konkursu oraz zaproszonych gości powitała serdecznie pani dyrektor szkoły, dr Anna Prokopiak – Lewandowska, która przedstawiła zasady przeprowadzenia konkursu. W konkursie podzielonym na trzy grupy wiekowe z klas I-III, IV-VI oraz VII-III wzięło udział 34 uczestników. W pierwszej grupie wiekowej test z wiedzy przyrodniczej składał się z 25 pytań, natomiast w pozostałych dwóch grupach test zawierał po 30 pytań, na którego rozwiązanie wszyscy mieli 30 minut.

Jak podkreśliła przewodnicząca jury, wszyscy uczniowie prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy co sprawiło, że komisja konkursowa musiała wyłonić laureatów po dogrywce. W jury zasiadali: dr Anna Prokopiak – Lewandowska – dyrektor szkoły, autorzy pytań konkursowych – Jadwiga Wiśniewska – przedstawiciel Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku, Maciej Ignaczak – przedstawiciel PZŁ - myśliwy z Koła Łowieckiego nr 159 „Bór”, p. Mieczysław Olewnik – przedstawiciel Nadleśnictwa Włocławek oraz przedstawiciele szkół, biorących udział w konkursie. Jak w minionych latach, konkurs skupił nie tylko uczestników i ich opiekunów, ale również przyjaciół szkoły, którzy wspierają jego szczytną ideę. Na galę wręczenia laureatom dyplomów i nagród przybyli zaproszeni goście w osobach:

p. Eugeniusza Gołembiewskiego - burmistrza Miasta Kowal;
p. Katarzynę Seklecką - przewodniczącą Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kowalu im. Kazimierza Wielkiego;
p. Jadwigę Wiśniewską - przedstawicielkę Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku;
p. Mieczysława Olewnika – przedstawiciela Nadleśnictwa Włocławek;
p. Leszka Urbankiewicza - przedstawiciela Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego;
p. Macieja Ignaczaka z Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” i radnego Miasta Kowal;
p. Wojciecha Nawrockiego z Gołaszewa - przedstawiciel regionalnych mediów;
p. Patryka Hana – przedstawiciela lokalnych mediów;
p. Annę Prokopiak – Lewandowską - dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalu oraz p. Annę Szatkowską – wicedyrektor szkoły.

Zaproszeni goście dokonali dekoracji laureatów konkursu w poszczególnych klasach oraz wyróżnionych uczniów i pozostałych uczestników, wręczając im dyplomy, dyplomy uczestnictwa oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Urząd Miasta Kowal.

Laureatami w kategorii I klas I – III zostali uczniowie:
1 miejsce – Ola Podlewska - SP Kowal
2 miejsce – Wojciech Muszyński – SP Więsławice
3 miejsce – Michał Grabowski – SP Więsławice
Wyróżnienie – Sebastian Durmowicz – SP Grabkowo, Marcel Przybyszewski-Ochmański – SP Grabkowo, Zuzanna Czerwińska – SP Kowal

Laureatami w kategorii II klas IV – VI zostali uczniowie:
1 miejsce – Kacper Listecki – SP Galileo w Nakonowie
2 miejsce – Weronika Lewandowska – SP Kowal
3 miejsce – Wiktoria Politowska – SP Więsławice
Wyróżnienie – Martyna Nowakowska– SP Kowal, Zofia Kozakowska – SP Baruchowo, Jan Wojtczak – SP Choceń

Laureatami w kategorii III klas VII -VIII zostali uczniowie:
1 miejsce – Julia Wietrzykowska – SP Kowal
2 miejsce – Szymon Zając – SP Galileo w Nakonowie
3 miejsce – Malwina Gawłowska – SP Baruchowo
Wyróżnienie: Wojciech Przywitowski – SP Grabkowo, Maria Jaskólska – SP Choceń, Martyna Borkowska – SP Galileo w Nakonowie

Słodki poczęstunek i napoje zapewniła Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kowalu. W oczekiwaniu na podsumowanie konkursu jego uczestnicy w dowolnej chwili mogli skorzystali z projekcji filmu przyrodniczego Magia Wielkiego Błękitu – „Siedem Kontynentów”, wyświetlonego w kameralnej sali „Kina za rogiem”, które znajduje od miesiąca znajduje się w budynku szkoły. W części artystycznej zaprezentował się uczestnikom konkursu i zaproszonym gościom chór szkolny pod okiem p. Barbary Zielińskiej – Tomickiej. Wielkie zadowolenie z kontynuacji międzyszkolnego konkursu przyrodniczego wyraził w swoim wystąpieniu burmistrz Eugeniusz Gołembiewski, podkreślając jak ważne jest znaczenie edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży w kształtowaniu odpowiednich postaw, wobec otaczającego środowiska naturalnego. W kolejnym punkcie pani dyrektor Anna Prokopiak – Lewandowska wręczyła podziękowania wszystkim opiekunkom uczniów, dziękując im za poświęcony czas i profesjonalne przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu.

Ponadto słowa wdzięczności i podziękowania skierowała do wszystkich uczestników konkursu, bez których on by się nie odbył. Pogratulowała ogromnej wiedzy i sukcesów odniesionych już w swoich szkołach, które pozwoliły reprezentować je w tym międzyszkolnym konkursie. Wręczyła także upominki uczennicom: Weronice Lewandowskiej z klasy Vb za obraz daniela, Martynie Nowakowskiej z kl Va za obraz gęś gęgawa oraz Oliwii Polińskiej z kl VIIa za wizerunek dzika, których prace prezentujące tegorocznych bohaterów konkursu, stanowiły wymowną część wystroju sceny.

Nie omieszkała podziękowała fundatorom nagród za hojność i wspieranie szkolnych działań na rzecz ochrony przyrody. Szczególne słowa wdzięczności skierowała do wspaniałych gości, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość oraz na ręce swoich pedagogów, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w organizację i przeprowadzenie konkursu tj: p. Danucie Zbonikowskiej, Elżbiecie Czaplickiej, Barbarze Zielińskiej –Tomickiej oraz Jadwidze Wiśniewskiej, która w tym roku reprezentowała również zarząd Ligi Ochrony Przyrody Okręg Włocławek. Na koniec podkreśliła, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to widzimy się za rok na XXII edycji konkursu.

Tekst i fot. Wojciech Nawrocki

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz