Zamknij X

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej we Włocławku

2022-04-14 13:09:41, Q4.pl

Katyń, Ostaszków, Charków, Miednoje – w 1940 roku stały się miejscami straceń dla polskich żołnierzy wziętych do niewoli przez wkraczającą na teren II RP Armię Czerwoną. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, pod Pomnikiem AK w Parku Łokietka uczczono pamięć ofiar.

Wyrok na polskich oficerów, pograczników, funkcjonariuszy policji państwowej i innych więźniów przetrzymywanych na terenach zajętych przez czerwonoarmistów we wrześniu 1939 roku, zapadł na początku marca 1940 roku. Biuro Polityczne WKP(b) zdecydowało o ich zagładzie.

Już w kwietniu tego samego roku funkcjonariusze NKWD rozpoczęli akcję rozstrzeliwania pojmanych. W miejscach kaźni stracono ich, co najmniej, 21,7 tysiąca.

Choć zbrodnia ujrzała światło dzienne już niespełna dwa lata później, kiedy fakt odkrycia masowych mogił ujawnili naziści, to po zakończeniu działań wojennych na kolejne dekady okryła je - narzucona przez komunistyczne władze - niepamięć.

Po przełomie roku 1989 temat Katynia, jego ofiar i pamięci powrócił, czego widomym znakiem są coroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Marek Wojtkowski, prezydent miasta oraz historyk, w bestialskiej agresji Rosji z roku 1940 podczas zbrodni katyńskiej zauważa pewne podobieństwa do tego, przez co przechodzą dzisiaj nasi sąsiedzi na Ukrainie.

Nie potrafię tego zrozumieć. My jako cywilizowani Europejczycy dopuściliśmy do takiej tragedii. Rok 1940 i tragedia katyńska to zupełnie inna historia, ale to czego doświadczamy w XXI wieku, gdy wydawało się nam że świat jest poukładany, mamy na tyle silne pakty obronne, jest niewyobrażalne. - mówi Marek Wojtkowski, prezydent miasta

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz