Raz na niebiesko. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w MZKiD

2022-04-04 15:11:15, Q4.pl

1 kwietnia 2022 r., przez niemal cały dzień, w Muzeum Etnograficznym odbywały się warsztaty Raz na niebiesko organizowane z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Edukatorki z muzealnego Działu Edukacji i Promocji wspierali wolontariusze z III Liceum Ogólnokształcące im Marii Konopnickiej we Włocławku.

Celem zajęć było włączenie uczniów, w tym osób z zespołem Aspergera oraz wolontariuszy szkoły średniej licealnej, w organizację, promocję i obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przy jednoczesnym zapoznaniu uczestników z ekspozycją muzealną i tradycją regionu.

Najistotniejsza była jednak integracja osób neurotypowych z zaburzonymi oraz kształtowanie ich wrażliwości estetycznej i przełamanie barier w trakcie zajęć warsztatowych i wspólnej zabawy.

Przygotowane zostały 3 rodzaje aktywności-warsztatów. Wchodzący do muzeum , dłonie uczestników zostały udekorowane stemplami. Wzory na stemplach miały motywy ludowe np. kwiatowe i zostały przygotowane z użyciem ziemniaków i hipoalergicznej farby do ciała w kolorze niebieskim.

Dzieciom zaprezentowane zostały ciekawe i wyjątkowe przykłady ażurowych firanek kujawskich zrobionych z papieru. Na początku grupa biorąca udział w zajęciach dowiedziała się, skąd się wziął zwyczaj wycinania papierowych ozdób, jakie były motywy zdobnicze oraz techniki ich wykonania, a następnie każdy stworzył firankę i serwetkę wg własnego projektu. Tło do komponowania wzorów, stanowiła bibuła w kolorze niebieskim, stanowiącym symbol celebrowanego święta, a zarazem jedna z barw powszechnie stosowanych w ludowych strojach i dekoracjach.

Przy kolejnym stanowisku uczestniczy warsztatu zapoznali się z historią, formą i zasadami wykonywania tradycyjnego zdobnictwa bibułkowego w naszym regionie. Na spotkaniu zaprezentowane zostały bukiety oraz przekazane tajniki tworzenia pojedynczych kwiatów. Uczestnicy w trakcie instruktażu słownego i pokazowego nauczyli się podstawowych technik tworzenia kwiatów, a następnie wykonali je z bibuły, o różnych odcieniach koloru niebieskiego, po czym połączyli je w tzw. „rózgę”.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz