Zamknij X

Polski rynek pracy gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy

2022-04-03 15:41:14, Q4

Na piątkowej ( 1 kwietnia) konferencji prasowej we włocławskim Powiatowym Urzędzie Pracy minister Marlrna Maląg omówiła możliwości wsparcia zatrudnienia uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Czy Polski rynek pracy jest gotowy na przyjęcie nowych pracowników z Ukrainy? Zdaniem Minister Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedź brzmi – tak. Według metodologi stosowanej przez Eurostat bezrobocie w Polsce kształtuje się na poziomie 2,8%, według metodologii GUS jest to 6,4%.

W tej przestrzeni są więc miejsca do zagospodarowania – zapewniała minister Maląg.

Przepisy umożliwiające zatrudnienie uchodźców są elementem specustawy uchwalonej przez polski parlament. Przepisy regulują możliwości i zasady zatrudnienia uchodźców i gwarantują prawa wynikające ze stosunku pracy. Procedury dotyczące zatrudnienia Ukraińców zostały znacznie uproszczone. Praktycznie jedynym obowiązkiem leżącym po stronie pracodawcy jest zgłoszenie w ciągu 14 dni faktu zatrudnienia uchodźcy.

Jak dotąd zatrudnienie w Polsce znazło 25 tysięcy uchodźców, w większości są to kobiety, które znajdują pracę głównie w hotelarstwie, gastronomii i w rozpoczynających się już pracach sezonowych.

Jak zaznacza minister Maląg pomoc w zatrudnieniu uchodźców nie wpłynie na możliwości zatrudnienia obywateli naszego kraju.

Musimy zachować równowagę. Aby była zachowana konkurencja na rynku pracy, ale żeby nie zachwiać pracy dla obywateli polskich – przekonuje mister, dodając, że rząd zachowuje sobie prawo do wydania rozporządzenia ograniczającego zatrudnienie uchodźców w danch zawodach.

Koordynacją działań na rzecz Ukraińców zajmują się Powiatowe Urzędy Pracy i to one, jak podkreślała są „na pierwszej linni frontu” wykonując obecnie tytaniczną pracę. Nie inaczej jest we włocławskim PUP, który, jak podkreślała poseł Joanna Borowiak należy do wiodących nie tylko w województwie, ale i w kraju:

Jest tutaj realizowanych wiele projektów – a także tworzone są nowe, pomagające osobom długotrwale bezrobotnym powrócić na rynek pracy. Przykładem może być chociażby projekt „Stabilna praca – silna rodzina” – wart 1,6 mln zł, który powstał właśnie w tym urzędzie 

W województwie kujawsko-pomorskim przebywa obecnie 22 tysiące uchodźców z Ukrainy, z czego 16 tysięcy w mieszkaniach osób prywatnych a 6 tysięcy w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz