Rozwód bywa trudnym i traumatycznym wydarzeniem. Nic więc dziwnego w tym, że każdy chce się do niego jak najlepiej przygotować. Jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć jest oczywiście przygotowanie pozwu. Wiele osób nie wie jednak, jak należy to zrobić. Wbrew pozorom, nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Można oczywiście skorzystać z pomocy prawnika w tej kwestii, ale równie dobrze można sporządzić taki pozew o rozwód samodzielnie.
Jakie elementy musi zawierać pozew o rozwód?
Pozew o rozwód - https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/rozwod-i-separacja/ - jest pismem składanym przez jednego z małżonków, który wyraża chęć zakończenia związku małżeńskiego. Aby jednak złożenie pozwu wywołało określone skutki, należy w odpowiedni sposób go przygotować. Przede wszystkim, należy mieć świadomość tego, że pozew rozwodowy musi posiadać formę pisemną. Niedopuszczalne jest więc złożenie ustnego oświadczenia woli wyrażającego chęć zakończenia związku małżeńskiego. Jakie elementy musi zawierać taki dokument? Jak się okazuje, jest ich dość sporo. Przede wszystkim, pozew o rozwód musi zawierać datę jego złożenia oraz oczywiście adres właściwego sądu okręgowego, do którego jest on kierowany. Poza tym, w takim pozwie muszą znaleźć się stosowne dane. Mowa tu przede wszystkim o imionach oraz nazwiskach powoda oraz pozwanego. W pozwie należy wskazać również adresy zamieszkania obojga małżonków oraz numery identyfikacyjne PESEL. Bardzo istotny jest odpowiedni tytuł pozwu. Może być to pozew o rozwód z orzeczeniem o winie bądź pozew o rozwód bez orzekania o winie. Nietrudno zgadnąć, że zdecydowanie mniej problematyczny jest rozwód bez orzekania o winie. W pozwie konieczne jest również wskazanie żądania powoda oraz określenie tego, kto ma pokryć koszty procesu. Koniecznym elementem pozwu jest również uzasadnienie swojego wniosku, wskazanie świadków w sprawie oraz odniesienie się do kwestii związanych z opieką nad małoletnimi dziećmi. Zawsze konieczne jest podpisanie pozwu rozwodowego przez powoda bądź też przez prawnika, który go reprezentuje.
Jak wnieść pozew o rozwód?
Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, jak sporządzić pozew o rozwód - https://kancelariaea.pl/pozew-o-rozwod/, ale również nad tym, w jaki sposób należy wnieść go do sądu. Otóż przede wszystkim, należy mieć na uwadze to, że pozew składamy do sądu okręgowego, a nie do sądu rejonowego. Sąd Okręgowy, w którym składa się pozew, musi być właściwy ze względu na adres ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków. Istnieją oczywiście pewne odstępstwa od tej reguły, z którymi należy się zapoznać przed złożeniem wniosku. Nie powinniśmy zapominać o tym, że złożenie pozwu o rozwód powiązane jest z opłatą. Jest ona na szczęście jednorazowa i wynosi 600 złotych. Jeśli jednak powód znajduje się w złej sytuacji finansowej, ma prawo wnioskować o zwolnienie z opłaty sądowej.
Czy warto skorzystać z pomocy prawnika?
Jak już zaznaczono na wstępie, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby pozew sądowy sporządzić samodzielnie. Nie każdy małżonek czuje się jednak na siłach, aby przygotować takie pismo. Wydaje się więc, że dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy prawnika. Nie tylko sporządzi on pozew, ale również będzie reprezentował nas przed sądem. Dzięki zatrudnieniu fachowca, istnieje większa szansa na satysfakcjonujący dla nas przebieg rozpraw. Wiele osób nie wie jednak, jak wybrać dobrego adwokata. Na pewno dobrze byłoby, gdyby specjalizował się on w prawie rodzinnym. Bardzo pomocne mogą okazać się opinie na temat poszczególnych prawników. Liczmy się jednak z tym, że korzystanie z usług dobrego i doświadczonego prawnika powiązane jest ze sporymi kosztami. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, dobrze byłoby więc przejrzeć kilkanaście różnych ofert.
Komentarze (0)