Ból głowy w skroniach - co może oznaczać?

2022-02-28 22:35:44, Artykuł partnera

Ból głowy w skroniach nie musi oznaczać choroby. Zwykle ma podłoże psychogenne, czyli może wywoływać go nagły lub długotrwały stres, ale także silne emocje, a nawet głód. Mimo braku podłoża chorobowego może w znaczny sposób utrudniać normalne funkcjonowanie. Jest również wynikiem niedostatecznej ilości snu czy przewlekłego zmęczenia.

Ból głowy w skroniach - przyczyny?

Zwykle przyczyn dotkliwego bólu, który odczuwany jest w skroniach, należy upatrywać w tym, co dzieje się wokół nas. Niedostateczna ilość snu, głód, zmęczenie, przewlekły bądź nagły stres, silne emocje mogą wywoływać te nieprzyjemne dolegliwości. Ból o podłożu psychogennym jest trudy, jeśli chodzi o postępowanie terapeutyczne. Często wymaga konsultacji psychologicznej i umiejętności zdystansowania się od problemów dnia codziennego. 

Ból w skroni określany jest też napięciowym bólem głowy, który wynika z nadmiernego napięcia mięśni. Jest zaliczany do jednej z wielu chorób cywilizacyjnych, które wywołuje prowadzony przez nas dynamiczny styl życia i pracy. Jego etiologia nadal nie została do końca poznana, chociaż przyjmuje się, że aktywatorem jest stres i częściej dotyka on kobiet niż mężczyzn. Zwykle cierpią na niego osoby po 40. roku życia, czyli aktywnym zawodowo. Często towarzyszy depresji i zaburzeniom lękowym, co tylko potwierdza teorię o jego psychogennym charakterze. Potęguje go odwodnienie, ale też wszelkie używki, typu nikotyna, alkohol, ale też nadmiar kofeiny.

Objawy bólu w skroni

Zwykle ból głowy w skroniach nie ma ostrego przebiegu. Osoby, które dotyka ta dolegliwość, opisują go jako tępy i rozlewający się nawet na całą głowę. Jeśli chodzi o nasilenie, to jest wskazywane jako lekkie lub umiarkowane, ale nasila się przy nadmiernym hałasie lub ekspozycji na rażące światło. W jego przebiegu zwykle nie występują nudności i wymioty, jak np. w trakcie ataku migreny, ale może utrudniać zasypianie, a co za tym idzie właściwy wypoczynek. 

Leczenie bólu głowy w skroniach

Leczenie bólu skroni zwykle opiera się na doraźnym stosowaniu leków przeciwbólowych, które dostępne są bez recepty. Bardzo dobrze z niwelowaniem tej dolegliwości radzi sobie ketoprofen, który jest substancją czynną leków zaliczanych do grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Przed połknięciem tabletki zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką i wskazaniami co do dawkowania. Należy pamiętać, że jeśli dolegliwości nie ustępują lub nasilają się, konieczna jest specjalistyczna konsultacja. Niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie można stosować dłużej niż to wskazane w ulotce.

Terapia napięciowych bólów głowy polega też na wprowadzeniu zdrowych nawyków do naszej codzienności. Ważna jest higiena snu, właściwe nawodnienie, ale też prawidłowa dieta. Osoby dotknięte tą dolegliwością wskazują również na skuteczność technik relaksacyjnych, medytacji czy akupunktury oraz umiejętnego oddzielenia życia zawodowego od prywatnego, tzw. work life balance.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz