Zamknij X

Anna Maria Anders we Włocławku: Wolna Polska była marzeniem mojego ojca

2022-02-17 15:44:16, Q4.pl

Dziś, dwie minuty przed godziną 8:00 na włocławskim dworcu zatrzymała się żywa historia. Chodzi o pociąg ŁKA Anders, wraz z Anną Marią Anders na pokładzie. Historyczny pociąg ma upamiętnić bohatera narodowego gen. Władysława Andersa.

Przejazd pociągu jest związany z nadchodzącą 80. rocznicą rozpoczęcia wymarszu armii gen. Andersa, ewakuowanej z ZSRS. Instytut Pamięci Narodowej realizuje projekt pod nazwą „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności, którego celem jest upamiętnienie wysiłku militarnego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.

Gen. Władysław Anders (1892-1970) był organizatorem i dowódcą Armii Polskiej w Związku Sowieckim, a następnie 2. Korpusu Polskiego, z którym zdobył w maju 1944 r. klasztor na Monte Cassino; od lutego do maja 1945 r. pełnił obowiązki Naczelnego Wodza. Zmarł 12 maja 1970 r. w Londynie.

Po uroczystym przywitaniu Pani Ambasador Anny Anders, oraz Prezesa IPNu, Karola Nawrockiego, goście udali się na Plac Wolności, gdzie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów na Placu Wolności przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego, a także apel pamięci i odsłonięcie wystawy "Z łagrów na Monte Cassino Generał Władysław Anders i 2. Korpus Polski".

Cieszymy się, że wystawa poświęcona Generałowi Władysławowi Andersowi, została wystawiona właśnie w tym szczególnym dla nas miejscu, a mieszkańcy Włocławka będą mogli się zapoznać z tymi bardzo ważnymi wydarzeniami historycznymi, których my jako Polacy doświadczyliśmy – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Anna Maria Anders, ambasadorka nadzwyczajna i pełnomocniczka Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino, oraz córka gen. Andersa była bardzo wzruszona uroczystościami przygotowanymi przez nasze miasto, oraz samą ideą żywej historii, którą reprezentuje pociąg ŁKĄ Anders.

Wierzę, że ojciec nas tutaj dzisiaj widzi i cieszy się, że jego córka stoi na Placu Wolności we Włocławku. Jestem wdzięczna wszystkim za pamięć o ojcu. Nie mam słów, pomysł pociągu Anders jest znakomity. Popieram kwestię pomników na całym świecie, a pociąg to coś wybitnego; coś co jeździ z miejsca na miejsce – jeżdżąca historia. - mówi córka Generała Andersa, Anna Anders.

Prezes IPNu podkreślił, jak dużą rolę w odzyskiwaniu wolności po roku 1945 odegrali żołnierze, robotnicy, czy Solidarność. Wśród nich byli także działacze z Kujaw, w tym Włocławka.

Dzisiaj na Placu Wolności we Włocławku, spotykają się wolni ludzie w wolnym kraju. Ale żeby to się wydarzyło, musiało się zdarzyć tak wiele po roku 1945. (…) Swoje zasługi w tym fenomenie mieli także ludzie z ziemi Kujawskiej. Między innymi 18-letni w momencie śmierci Jerzy Gadzinowski, który był uczniem gimnazjum we Włocławku – mówi Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki.

Dodatkowo, po uroczystym Apelu Pamięci i koncercie pieśni patriotycznych wykonanych przez Orkiestrę Wojskową z Torunia, zaproszeni goście udali się do III LO. im. Marii Konopnickiej, gdzie odbył się wernisaż wystawy "W drodze na Monte Cassino" oraz "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919", a także ogłoszono wyniki konkursu „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie”.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz