Zamknij [X]

IPN i Urząd Miasta zapraszają na Plac Wolności

2018-11-07 14:46:53, Maciej Kowalczyk

Od dziś, do 21 listopada włocławianie mogą zapoznać się z plenerową wystawą zatytułowaną: „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”. Ekspozycja, w zamierzeniu autorów z Instytutu Pamięci Narodowej ma przybliżyć lokalny wymiar polskiej niepodległości.

Na kilkunastu planszach jakie znajdziemy w centrum miasta, zwiedzający będą mogli zarówno zapoznać się z historycznymi uwarunkowaniami, jakie pozwoliły na odzyskanie niepodległości w roku 1918, ale także prześledzić historię powrotu do Polski Kujaw i Pomorza. Przedstawione są tam wydarzenia, ale i osoby związane z regionem, jakie wyróżniły się w tym burzliwym czasie na kartach historii. Znajdziemy tu biogramy Stefana Łaszewskiego, Ottona Steinborna, Jana Biziela czy też ks. Józef Wrycza.

Pokazujemy kilkunastomiesięczny proces, który zaczyna się w listopadzie 1918 roku, a kończy w lutym roku 1920 - przedstawia wystawę prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk - Tu we Włocławku szczególnie zwracamy uwagę na bohaterstwo mieszkańców, na skuteczne działanie w przejęciu władzy w mieście. Na bardzo dobrą rolę, m.in. Polskiej Organizacji Wojskowej.

Jak dodaje współautorka wystawy z bydgoskiej Delegatury IPN dr Kamila Churska-Wołoszczak bardzo wiele spośród obecnych na wystawie fotografii udało się pozyskać z regionalnych instytucji kultury. Na wystawie znajdziemy między innymi archiwalia pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Fotorelacje


Komentarze (1)


Widz (2018-11-08 07:41:21) Zgłoś do moderacji
Co robi w tym miejscu kłamca lustracyjny Chodynicki

Dodaj swój komentarz