Terytorialsi we Włocławku. Przysięgę złożyło 55 żołnierzy

2022-01-31 15:28:28, Q4.pl

Choć jeszcze nieco zbyt wcześnie by mówić, że wojskowe mundury wróciły do Włocławka, to ta chwila jest coraz bliżej a widomym tego znakiem jest fakt, ze to właśnie we Włocławku, w sobotę, swoją przysięgę złożyli żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

55 – o tylu nowych żołnierzy wzbogaciła się formacja w miniony weekend, po wyczerpującym 16-dniowym szkoleniu podstawowym i kończącej ją „pętli taktycznej” rekruci mogli już pojawić się we Włocławku, by złożyć przysięgę na sztandar jednostki. Łącznie w pododdziałach jednostki służy już ponad 2 tysiące żołnierzy z całego województwa.

Mamy bardzo wielu chętnych do służby w naszej brygadzie – przyznaje płk Krzysztof Stańczyk, dowódca jednostki – Dzięki zespołowi rekruterów, który mamy tutaj w naszych strukturach, ale mamy też sześć komend WKU, które wspierają nasz nabór i rozwój brygady

Ten rozwój oznacza też powołanie do życia kolejnych oddziałów wchodzących w jej skład. Jak planuje dowództwo, w przyszłym roku ruszyć ma szkolenie żołnierzy włocławskiego batalionu, na którego potrzeby miasto przekazało, nie tak dawno, budynek przy ulicy Leśnej. Z chwilą stworzenia jednostki powrót wojskowych do Włocławka stanie się faktem.

Jak jednak zaznacza porucznik Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. K-PBOT w istocie terytorialsi są we Włocławku obecni od dłuższego czasu:

Cieszymy się, że to my mamy możliwość przywrócenia wojska Włocławkowi, ponieważ Włocławek na to zasługuje. (…) We Włocławku jesteśmy już od dawna, praktycznie od momentu, w którym powstała brygada. Już w 2019 roku szkoliliśmy się w rejonie lotniska w Kruszynie i w tym roku planujemy powrócić na to samo lotnisko na święto brygady. Cały czas jesteśmy tutaj w czasie pandemii – przypomina porucznik Banasiak.

W sobotniej uroczystości uczestniczyli bliscy żołnierzy, prezydent miasta Marek Wojtkowski i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. List od Ministra Obrony Narodowej odczytała poseł Joanna Borowiak.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz