Ataki kaszlu w nocy a infekcje dróg oddechowych. Dlaczego kaszel nasila się w nocy?

2022-01-28 22:01:37, Artykuł partnera

Kaszel pojawiający się w nocy to dosyć uporczywa przypadłość. Potrafi skutecznie zakłócić sen, więc budzimy się zmęczeni i rozdrażnieni. Taki Kaszel może być objawem różnego rodzajów infekcji oddechowych, ale też, co może niektórych dziwić — może być objawem problemów żołądkowych. Warto walczyć z nim wcześniej, nim rozwinie się bardziej i stanie się większym problemem.

Czym jest kaszel?

Kaszel jest naturalnym, mimowolnym odruchem fizjologicznym. Organizm człowieka reaguje kaszlem, gdy w drogach oddechowych znajduje się wydzielina bądź ciało obce. Odruch kaszlu pozwala nam pozbyć się wszelkich rzeczy, podrażniających nasze drogi oddechowe. Może być również objawem różnego typu infekcji. 

Kaszel zazwyczaj jest pomocny, ale czasami jest zupełnie niepotrzebny. Są dwa typy kaszlu:

  • Kaszel produktywny — to kaszel pomagający oczyścić drogi oddechowe. 
  • Kaszel nieproduktywny — w żaden sposób nie pomaga, a tylko męczy organizm, może być nawet niebezpieczny dla zdrowia, jeśli utrzymuje się zbyt długo. 

Przyczyny kaszlu w nocy

Zazwyczaj jest to po prostu problem ze suchym powietrzem w domu, spowodowanym sezonem grzecznym. Czasami jednak kaszel może mieć całkiem inne podłoże. Jednym z nich jest, chociażby rozwijanie się infekcji dróg oddechowych np. zapalenie oskrzeli. Kolejnym powodem kaszlu nocnego może być również refluks żołądkowo-przełykowy. Wówczas treść żołądka cofa się do przełyku i powoduje podrażnienie dróg oddechowych. Również alergie mogą być przyczyną kaszlu nocnego lub astma. W przypadku alergii stosowanie leków przeciwhistaminowych może powodować kaszel w nocy, ponieważ jest to skutkiem ubocznym. 

Jak radzić sobie z kaszlem w nocy?

Jest wiele skutecznych sposobów, które pomogą w walce z kaszlem nocnym. W przypadku rozwijania się infekcji warto zastosować inhalatory Wapteka.pl, które skutecznie rozrzedzą powstałą wydzielinę i pomogą w zahamowaniu infekcji. Jeśli przyczyną jest nieleczona astma lub alergia, w takim wypadku należy udać się jak najszybciej do odpowiedniego specjalisty. Jeżeli astma czy alergia są leczone, wówczas należy zadbać o odpowiednie wietrzenie pomieszczenia — zwłaszcza przed snem. W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego warto spróbować spać na większej ilości poduszek, co zapobiegnie cofaniu się treści żołądkowej. Czasami przyczyną kaszlu może być również smog. Zalecane jest wówczas zastosowanie oczyszczacza powietrza. 

Kiedy powinniśmy zareagować?

Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, oznacza to, że przyczyną może być infekcja dróg oddechowych. Wówczas należy zwrócić się z pomocą do odpowiedniego specjalisty. Jeśli jednak nie jest to przyczyną kaszlu, a towarzyszy temu jeszcze gorączka i inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza. W takim wypadku nie można lekceważyć kaszlu, ponieważ może być objawem jakieś poważnej choroby. W przypadku gdy kaszel pojawia się sporadycznie, nie ma potrzeby do niepokoju. Wystarczy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, a problem powinien ustać. 

Kaszel pojawiający się w nocy czasem może być objawem jakiejś poważnej choroby, ale nie musi. Czasami problemem jest po prostu, suche powietrze w domu. Z kaszlem można poradzić sobie różnymi sposobami, zależnymi od przyczyn występowania kaszlu. Jeżeli jednak kaszel trwa dłużej niż 3 tygodnie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz