Rewolucja przemysłowa trwa tak naprawdę cały czas. W 1770 roku gospodarka wykorzystywała potencjał silnika parowego, z czasem kolei, elektryczności, a dzisiaj technologii komunikacyjno-informatycznych, cyber-fizycznych. Przystosowanie transportu do gospodarki 4.0 to już nie cel przyszłości, ale pilna potrzeba zapewniająca osiągnięcie konkurencyjności zgodnie z wymaganiami nowej polityki klimatycznej promowanej przez instytucje międzynarodowe.
Czym jest gospodarka 4.0 w transporcie?
Gospodarka 4.0 w transporcie opiera się przede wszystkim na automatyzacji procesów i na wdrożeniach systemów telematycznych. Jeden z najlepszych przykładów to system monitorowania pojazdów w czasie rzeczywistym, czy wymuszanie praktyki jazdy ekologicznej na poziomie całej floty w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery zgodnie z nową polityką klimatyczną. Kierowcy przyjmują również coraz bardziej skomplikowane, masowe zamówienia i muszą poruszać się w nie tylko po drogach krajowych, ale międzynarodowych. Technologia WEBFLEET od Webfleet Solutions łączy kierowcę bezpośrednio ze spedytorem i daje przewagę w planowaniu tras bez korków. To eliminuje opóźnienia i stres.
Maksymalizacja wydajności, ale bez pogarszania jakości pracy
Zautomatyzowana gospodarka 4.0 wpływa na redukcję zużycia paliwa i na maksymalizację zdolności przewozowych z zachowaniem pełnej wygody wykonywania obowiązków zawodowych. To ważna zaleta rewolucji technologicznej. System przejmuje też znaczącą część papierkowej roboty i uwalnia moce przerobowe firm transportowych.
W czym pomaga system telematyczny?
Ułatwia zarządzanie flotą i całodobowy monitoring pojazdów. Wysyła pilne powiadomienia do pracowników. Wpływa na ekologiczną, bardziej bezpieczną jazdę oraz ułatwia utrzymanie floty w dobrym stanie technicznym. Zbiera informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym i wpływa na komfort planowania trasy. Odciąża spedytora z czasochłonnych aktywności. System telematyczny WEBFLEET zbiera wskaźniki efektywności i przedstawia je w formie czytelnego raportu ściąganego na życzenie. Regularne porównywanie wyników kierowców przekłada się z czasem na jeszcze lepszą realizację zamówień. Dzisiaj firmy transportowe, kurierzy, np. związani z obsługą paczkomatów skracają czas dostawy do jednego dnia roboczego.
Gdzie przydają się systemy telematyczne?
Systemy telematyczne to szansa nie tylko dla firm transportowych. Rozwiązania sprawdzają się w ochronie zdrowia, w kontrolowaniu zużycia maszyn budowlanych, przy świadczeniu usług publicznych, przy pracy przedstawicieli handlowych. A to zaledwie wycinek możliwości.
Podsumowanie
Rewolucja technologiczna postępuje, a gospodarka 4.0 związana z automatyzacją, internetem rzeczy, odnawialnymi źródłami energii rozwija się bardzo dynamicznie. Wpływa na życie przewoźników oraz konsumentów. Połączenie systemów cyfrowych z fizycznymi daje wygodę planowania obowiązków zawodowych w przestrzeni krajowej i międzynarodowej, a to dla firm transportowych jedna z największych zalet. Gospodarka 4.0 patrzy na świat globalnie i cechuje się lepszym zrozumieniem ekologii.
Komentarze (0)