W piątek 21 stycznia w Centrum Kultury „Browar B.” odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich. Samorządowcy omawiali między innymi zmiany w prawie oświatowym i ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym.
Związek Miast Polskich to organizacja zrzeszająca samorządy z 354 miast. Włocławek w tym gronie znalazł się już w 1990 roku. Oprócz naszego miasta w Związku obecne są jeszcze 22 inne miasta z kujawsko-pomorskiego.
Do zadań ZMP należy, między innymi, opiniowanie zmian legislacyjnych i projektów ustaw. Takie robocze spotkanie odbyło się też w piątek we Włocławku. Przedstawiciele samorządów miejskich debatowali na temat projektów ustaw m.in. o: zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w ramach prekonsultacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii, o zmianie ustawy – Prawo wodne (oczyszczanie ścieków komunalnych i kąpieliska – dostosowanie do dyrektyw UE), o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (odpady z tworzyw sztucznych) oraz o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (senacki).
Największe emocje budzi jednak inna ustawa, która niebawem (po przegłosowaniu w Sejmie) trafi pod obrady Senatu – nowelizacja ustawy oświatowej, znana szerzej jako „lex Czarnrek”.
Zarząd ZMP na ostatnim posiedzeniu w Lublińcu 10 grudnia ub.r., biorąc pod uwagę niezgodny z Konstytucją wpływ projektowanych regulacji na wykonywanie zadań własnych gmin, kategorycznie odrzucił ten projekt, który bez uzasadnionych podstaw zakłada pozbawienie JST samodzielności w kluczowych elementach zaspokajania potrzeb społeczności lokalnych w zakresie edukacji publicznej oraz negatywnie wpływa na prawa rodziców – czytamy w dokumencie opublikowanym przez ZMP przed włocławskimi obradami.
Zastrzeżenia organizacji budzi przede wszystkim odebranie samorządom części kompetencji i przekazanie ich w ręce kuratoriów. Zwiększenie roli tych ostatnich w procesie wyłaniania dyrektorów placówek i możliwość odwoływania tych ostatnich bez porozumienia się z samorządem prowadzącym daną szkołę.
Komentarze (0)