Grzywno, Rybnica.... Czy w mieście powstaną nowe parki?

2021-12-31 11:27:52, Q4.pl

Ratusz chce by w mieście pojawiły się nowe parki. Jako lokalizacje wskazywane jest Grzywno i Rybnica, gdzie oprócz terenów zielonych mają powstać też plac zabaw i boisko sportowe. Pojawiła się także koncepcja powiększenia Parku na Słodowie.

W części są to koncepcje przedprojektowe. W przypadku Grzywna za chwileczke będziemy szukać wykonawcy dokumentacji projektowej – mówi Krzysztof Kukucki.

Jak dodaje zastępca prezydenta, to nie jedyne miejsca, które są brane od uwagę przy wskazywaniu lokalizacji przyszłych terenów zielonych. Prace koncepcyjne dotyczą także przedłużenia włocławskich bulwarów. W przyszłości miałyby powiększyć się o odcinek pomiędzy ulicą Ogniową i Barską (tu tereny zielone miałyby pojawić się poniżej projektowanej już drogi łączącej te ulice) a także teren za przystanią na Wiśle w stronę osiedla Zazamcze.
W przypadku cieszącego się ogromna popularnością Parku na Słodowie rozważa się powiększenie go o tereny na prawym brzegu. Jak podkreśla Krzysztof Kukucki „widzimy w tym miejscu potencjał”.

Prace prowadzone przez włocławski ratusz nie są przypadkowe. Chodzi o możliwość pozyskania dofinansowania z Unii Europejskiej.

W nowej perspektywie (budżetowej – przyp. red.) UE duży nacisk stawia się na przystosowanie miast do zmian klimatu i te działania, które podejmujemy wpisują się w to myślenie. Uważamy, że będą duże szanse na dofinansowanie tych projektów ze środków UE – wyjaśnia Krzysztof Kukucki.

By jednak środki pozyskać konieczne jest opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji.

Przypomnijmy, że w mijającym roku rozpoczęły się prace rewitalizacyjne w Parku Henryka Sienkiewicza. Najstarszy włocławski park ma zyskać nowe oblicze, przy zachowaniu dotychczasowego charakteru tego miejsca. Pojawi się nowe oświetlenie, monitoring, elementy małej architektury i plac zabaw.

Komentarze (1)


Heniek (2022-01-03 15:09:08) Zgłoś do moderacji
Dzień dobry Inicjatywa jest piękna i potrzebna w przyszłości, ale są rzeczy które są teraz potrzebne dużo bardziej, bo ta sama UE powoduje straszny wzrost kosztów energii, a na terenach zieleni miejskiej zimą nie zrobi się gorąco, nie naladujemy akumulatory do samochodu, roweru lub innych pojazdów. Proponuję skoncentrować i przyspieszyć prace nad geotermią, bo UE dofinansowuje te projekty również z funduszu spójności (proszę zapytac tych, którzy już to zrobili https://www.gterm.pl/). Jak już napisano w „Znikająca Polska” o Włocławku, to teraz nadszedł czas, aby nasze miasto jak najszybciej stało się bezemisyjne, a nie wydawać pieniądze na projekty, które mogą otrzymać dofinansowanie. To błędne przekonanie, bo kiedy miasto jest bezemisyjne, a ludzie mają rozsądną energię, można odpocząć w dowolnym miejscu i rozbudować parki tak jak tylko pozwala na to wyobraźnia. Pozdrawiam Heniek

Dodaj swój komentarz