Choć kwestia mycia twarzy na pozór wydaje się prosta, to okazuje się, że często popełniamy w niej błędy. A do najczęstszych z nich należy źle dobrany kosmetyk oczyszczający. Czy wiesz, czym najlepiej myć skórę, by jej nie wysuszać, a jednocześnie dokładnie usunąć nagromadzone zanieczyszczenia?
Po co w ogóle myjemy twarz?
Nasza cera codziennie jest eksponowana na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych i miejskich (spaliny samochodowe, klimatyzacja, smog), które przyczyniają się do zanieczyszczenia skóry. Niezależnie od jej rodzaju, wydziela sebum, które w połączeniu z zanieczyszczeniami przyczyniają się do zatykania porów. Codzienne mycie jest potrzebne po to, by odblokować pory i nie dopuścić do powstawania zaskórników, a w najgorszym razie – do stanów zapalnych.
Jak często myć twarz?
Dermatolodzy zalecają mycie twarzy dwa razy dziennie. Rano, w celu oczyszczenia skóry z toksyn, potu, sebum, a także resztek kosmetyków nałożonych wieczorem. Wbrew pozorom, cera wykonuje w nocy olbrzymią pracę, polegającą na intensywnej regeneracji, dlatego rano należy jej się dokładne odświeżenie. Z kolei podczas wieczornego demakijażu, oprócz zmycia make-upu, pozbywamy się sebum, potu, kurzu oraz drobinek zanieczyszczeń, które nagromadziły się w ciągu dnia. Co więcej, oczyszczona skóra zdecydowanie lepiej przyswaja składniki aktywne z kremów czy maseczek, a także wolniej się starzeje.
Kosmetyki do mycia twarzy – co wybrać?
Drogeryjne półki uginają się od kosmetyków do mycia twarzy. Dobierz produkt najlepszy do Twojej skóry, taki, po którym jest dobrze nawilżona, przyjemna w dotyku i miękka. Dobry preparat to taki, który ma krótki skład (im więcej w nim substancji naturalnych, tym lepiej), bez silikonów, parabenów i alkoholu.
– Pianki do mycia twarzy: charakteryzują się bardzo lekką formułą, przypominającą w konsystencji bita śmietanę (do kupienia tutaj: https://makeup.pl/categorys/240791/). Doskonałe do każdego rodzaju cery, szczególnie wrażliwej. Produkty tego typu nie wysuszają skóry, a mimo delikatnej receptury bardzo dokładnie oczyszczają i odblokowują pory.
– Żele do twarzy: w kontakcie ze zwilżoną skórą tworzą pianę, która oczyszcza skórę z zanieczyszczeń. Mogą mieć właściwości ścierające (wtedy w składzie znajdują się peelingujące drobinki), a także silnie oczyszczające (produkty typu 2 w 1, które należy pozostawić na kilka minut na twarz jak maskę). Do skóry wrażliwej warto wybrać preparat o łagodnym działaniu.
– Mydła: oczywiście mowa o naturalnych, bez dodatków syntetycznych środków zapachowych i barwiących. Takie kosmetyki teraz cieszą się dużą popularnością, ze względu na szeroki wybór oraz bardzo łagodne receptury. Naturalne produkty pozwalają uporać się z nawracającymi niedoskonałościami oraz podrażnieniami, zawarte w nich składniki łagodzące i kojące przywracają na twarzy uczucie komfortu.
– Płyny micelarne: nadają się do każdego rodzaju skóry, są bardzo delikatne, nie wymagają użycia wody. Za dokładne oczyszczenie cery odpowiadają micele, które niczym magnes, przyciągają drobinki zanieczyszczeń, resztki makijażu oraz sebum.
Czym absolutnie nie należy myć twarzy?
Należy zrezygnować z kosmetyków, po których czujesz na twarzy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia lub co gorzej, swędzenia. Unikaj produktów z formułami naruszającymi płaszcz hydrolipidowy skóry, powodującymi jej odwodnienie, a co za tym idzie – przedwczesne starzenie. Należą do nich takie substancje, jak: SLS, SLES, SMS i ALS. Ponadto, do mycia nie nadają się preparaty, które zbyt intensywnie pachną (świadczy to o wysokiej zawartości syntetycznych środków zapachowych), mają dość mocny kolor, a ich niewielką ilość obficie się pieni
Komentarze (0)