W pierwszy weekend listopada w województwie kujawsko-pomorskim szkoliło się ponad 600 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Do końca miesiąca planowe, comiesięczne szkolenia rotacyjne odbędzie jeszcze około 1000 żołnierzy.
Żołnierz ochotnik w WOT otrzymuje kalendarz szkoleń na cały rok z góry. Dzięki temu może powiadomić pracodawcę o ich terminach i poukładać swój kalendarz tak, aby pogodzić życie cywilne i wojskowe. Zgodnie z takim kalendarzem szkolili się żołnierze w Toruniu, Inowrocławiu i Grudziądzu. W zależności od batalionu i etapu szkolenia realizowali różne zagadnienia.
Grudziądz to 83 batalion lekkiej piechoty (blp) i najmłodsi służbą żołnierze, którzy ćwiczyli praktyczne umiejętności z taktyki, topografii oraz szkolenia strzeleckiego. Terytorialsi z Inowrocławia zdobywali doświadczenie z zakresu działań przeciwkryzysowych razem z Ochotniczą Strażą Pożarną z Rojewa. 81 toruński batalion realizował szkolenie specjalistyczne. Jest to kolejny etap, w którym żołnierze zdobywają umiejętności niezbędne do zadań przewidzianych na ich stanowiskach służbowych, m.in. sapera, medyka, strzelca wyborowego czy radiotelefonisty. W listopadzie odbędzie się jeszcze 2 tygodniowe, poligonowe szkolenie zintegrowane, przewidziane na zakończenie każdego roku służby. Żołnierze kompanii logistycznej i kompanii dowodzenia będą doskonalić umiejętności, które zdobywali przez ostatnie 12 miesięcy.
8 K-PBOT jest jednostką patronacką dla klasy mundurowej (OPW – Oddział Przygotowania Wojskowego) z Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku. Dzięki temu w miniony weekend uczniowie zdobyli praktyczne umiejętności z zakresu terenoznawstwa, taktyki piechoty czy pomocy medycznej na polu walki. Ich szkoleniem zajmowali się wspólnie instruktorzy z 81 blp oraz stacjonujący na toruńskim poligonie żołnierze US Army z 1st Battalion, 5th Field Artillery.
Od 8 listopada żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w 24-godzinnej gotowości do powołania w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Oznacza to, że jeżeli zajdzie taka potrzeba będą mieli 24 h na stawienie się w jednostce wojskowej, w której służą. Do tej pory terytorialsi z 8 K-PBOT wsparli żołnierzy z 1 i 2 Brygady Obrony Terytorialnej oraz Straż Graniczną poprzez wysłanie bezzałogowego statku powietrznego FlyEye 3.0 wraz z operatorami, zestawów oświetleniowych z obsługą oraz płaskodennej łodzi z zespołem wodnym do patrolowania wskazanego odcinka rzeki Bug.
(Informacja prasowa 8.K-PBOT)
Komentarze (0)