Po 10 miesiącach prac budowlanych LPP przygotowuje się do uruchomienia Centrum Dystrybucyjnego, zlokalizowanego w gminie Brześć Kujawski. W obiekcie o pow. 75 tys. m2 prowadzony jest obecnie montaż wyposażenia hali głównej oraz prace wykończeniowe. Wraz z początkiem przyszłego roku rozpocznie się stopniowy rozruch magazynu, poprzedzający osiągniecie pełnej funkcjonalności Centrum. Zgodnie z harmonogramem, nowy obiekt LPP ma rozpocząć działalność już w pierwszym kwartale 2022 roku.
Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim to strategiczna inwestycja, która zapewni nam globalną łączność ze sklepami stacjonarnymi, zlokalizowanymi na 3 kontynentach. Przy obecnych trendach rynkowych to sprawnie działająca logistyka decyduje o przewadze konkurencyjnej firm handlowych. Zwiększając wydolność sieci zaopatrzenia, wpływamy na dostępność towaru dla klientów na wszystkich 26 rynkach, gdzie funkcjonują nasze salony. Tym bardziej cieszymy się, że dzięki efektywnej współpracy z władzami samorządowymi i naszymi partnerami jesteśmy na finiszu jednego z najważniejszych przedsięwzięć logistycznych w historii LPP i już wkrótce będziemy mogli korzystać z potencjału tej lokalizacji – komentuje Jacek Kujawa, wiceprezes LPP.
Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim będzie drugim pod względem wielkości, własnym obiektem logistycznym LPP, który w istotny sposób odciąży centralny magazyn w Pruszczu Gdańskim w zakresie międzynarodowej obsługi sieci sprzedaży.
Prace na terenie inwestycji LPP w gminie Brześć Kujawski ruszyły w styczniu br. Za realizację jej poszczególnych etapów odpowiedzialnych było łącznie 20 firm, a ich wykonaniem zajmowało się ponad 1000 osób. Do budowy obiektu zużyto ponad 40 tys. ton betonu, 1200 ton stali i 700 ton blachy dachowej. W głównej hali zamontowano już regały wysokiego składowania, na których przewidziano 80 tys. miejsc paletowych. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe, obejmujące m.in. montaż mebli i sorterów automatycznych.
Równolegle trwają działania na ponad 10-hektarowej działce otaczającej Centrum. Blisko 40% przestrzeni wokół budynku zajmują tereny zielone, na których zadbano o różnorodność biologiczną, sadząc rozmaite gatunki drzew, krzewów i traw. Tym, co wyróżnia Centrum LPP z perspektywy udogodnień dla przyszłych pracowników jest też wewnętrzna, rozbudowana infrastruktura komunikacyjna. Na ponad 68 tys. m2 terenu zagospodarowano ścieżki rowerowe, drogi dojazdowe i place manewrowe. Do dyspozycji pracowników będzie także ponad 600 miejsc parkingowych oraz 100 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów.
Unikalne z perspektywy tego typu inwestycji jest również wyodrębnienie własnej zajezdni dla autobusów, w ramach której przewidziano 5 peronów oraz 17 miejsc postojowych, dzięki którym autobusy nie będą tamować ruchu. Zaplanowano też odrębne ścieżki komunikacyjne oraz 71 miejsc parkingowych, przeznaczonych wyłącznie dla samochodów dostawczych, co pozwoli na zminimalizowanie utrudnień związanych z przejazdem ciężarówek – zarówno na terenie obiektu, jak i w jego najbliższym sąsiedztwie.
Wszystkie inwestycje i plany biznesowe, również w kluczowym dla nas obszarze logistyki, są ściśle podporządkowane strategii zrównoważonego rozwoju. W przypadku nowego Centrum Dystrybucyjnego bardzo ważne było dla nas spełnienie określonych standardów. Głównym założeniem było stworzenie nowoczesnego miejsca pracy, z uwzględnieniem sprawdzonych rozwiązań z zakresu automatyki magazynowej oraz przemyślanym wykorzystaniem przestrzeni. Szczególnie istotne było także zminimalizowanie wpływu środowiskowego tej inwestycji. Cieszymy się, że mogliśmy współpracować z zaufanymi partnerami, którzy byli w stanie spełnić te oczekiwania i realizować je zgodnie z przyjętym harmonogramem – komentuje Sebastian Sołtys, dyrektor ds. logistyki w LPP.
Obiekt jest w trakcie certyfikacji BREEAM – weryfikującej jego zgodność ze standardami zrównoważonego budownictwa. W magazynie przewidziano szereg udogodnień dla pracowników oraz zielonych rozwiązań, m.in. 4000 paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Zaplanowano także odzysk tzw. szarej wody na potrzeby obsługi pomieszczeń sanitarnych oraz prac porządkowych. Przewidziano system rekuperacji w pomieszczeniach biurowych, umożliwiający odzysk nawet do 95 proc. ciepła oraz system BMS (Building Management System), który pozwoli na integrację automatyki, elementów monitoringu pracy urządzeń i zużycia energii, a także instalacji technicznych obiektu. Zastosowano świetliki na dachu i system progresywnego oświetlenia LED dopasowujący jego natężenie do warunków pogodowych i pory dnia. Wszystkie te rozwiązania wpłyną na komfort pracy oraz oszczędności w zakresie wykorzystania zasobów naturalnych.
Gdańska spółka rozpoczęła już wstępny etap rekrutacji na stanowiska funkcyjne w Brześciu Kujawskim, m.in.: kierowników sekcji, brygadzistów oraz operatorów wózków widłowych. Pod koniec roku zostanie uruchomiona główna faza rekrutacji, która obejmie pozostałe miejsca pracy, niezbędne do funkcjonowania Centrum, w tym przede wszystkim pracowników magazynu oraz osoby odpowiedzialne za pakowanie towaru. Do końca pierwszego kwartału 2022 r. LPP planuje utworzyć 500 miejsc pracy. Informacje na temat aktualnie prowadzonych rekrutacji oraz formularz kontaktowy dla osób zainteresowanych pracą dostępne są na stronie internetowej.
(Informacja prasowa LPP)
Komentarze (0)