Włocławek pokazuje jak przeprowadzać rewitalizację

2021-11-04 13:06:44, Q4.pl

Dwa dni gościć będą we Włocławku samorządowcy z regionu. Wizyta studyjna organizowana przez Kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski ma pokazać „modelowe praktyki” w dziedzinie rewitalizacji.

Włocławek bierze udział w pilotażowym projekcie „Modelowa Rewitalizacja”, stąd pomysł na to, aby to właśnie nasze miasto było gospodarzem spotkania.

Celem wizyty jest przede wszystkim pokazanie dobrych, modelowych praktyk w dziedzinie rewitalizacji, która – co jest znamienne i pokutuje od wielu, wielu lat – kojarzy się mieszkańcom, opinii publicznej przede wszystkim z odnową budynków, odnową pierzei, odnową rynków, pracami infrastrukturalnymi na obiektach. Natomiast rewitalizacja w naszym rozumieniu, samorządowców, przedstawicieli samorządów jest dużo bardziej złożonym, kompleksowym przedsięwzięciem – działaniem na rzecz lokalnych społeczności. To człowiek, mieszkaniec jest tym podmiotem w centrum zainteresowania – tłumaczy Damian Wiśniewski, koordynator projektu „Region Rewitalizacji”.

Słowem, to ogół działań, nie tylko inwestycyjnych, który ma pozwolić także mieszkańcom, którzy borykają się z różnymi problemami na wyjście z tych kryzysowych sytuacji. Organizatorom zależało szczególnie mocno na tym, aby takie właśnie działania przedstawić samorządowcom. Stąd w planie wizyty znalazła się też, między innymi, wizyta w Kawiarence Obywatelskiej. Jak podkreślał dziś prezydent Marek Wojtkowski rewitalizacja społeczna pozostaje obszarem, któremu miasto poświęca szczególną uwagę i widać już pierwsze efekty w postaci zaangażowania w realizowane projekty.

Wyłoniliśmy tak zwanych latarników społecznych, są liderzy. Widać to choćby po zainteresowaniu ofertą Śródmieście Cafe, gdzie przychodzą ludzie, spotykają się, czytają, dyskutują, dzieci odrabiają lekcję i taka jest jej rola. Jestem bardzo zadowolony z tych podmiotów, które prowadzą kafejkę - teraz jest to Fundacja Ładowarka - i jestem zachwycony tym co się tutaj dzieje.

Marek Wojtkowski podkreśla też zaangażowanie właścicieli prywatnych kamienic, którzy chętnie korzystają z programów dofinansowań remontów oferowanych przez ratusz, sami inwestując własne środki finansowe. W tej chwili na ten cel miasto przeznacza 1,5 miliona złotych, jednak w przyszłości ta kwota ma się zwiększyć, także w oparciu o środki z budżetu Urzędu Marszałkowskiego.

Nie oznacza to jednak, że historia rewitalizacji we Włocławku pozbawiona jest problemów. Jak mówi prezydent w znacznej mierze dotyczą one także tkanki społecznej, bo choć widać postępującą aktywizację mieszkańców, to jednak wciąż spotkać tu można zjawisko dziedzicznego bezrobocia i utrzymywania się jedynie ze środków z pomocy społecznej. Zdaniem prezydenta poprawie tej sytuacji nie sprzyja obecna polityka rządu.

Wizyta studyjna we Włocławku potrwa do jutra, Oprócz prelekcji, wykładów i wizyt w kilku lokalizacjach włocławskiego Śródmieścia uczestnicy będą także uczestniczyć w warsztatach.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz