Terytorialsi we Włocławku. Miasto przekazało budynek

2021-10-26 16:01:32, Q4.pl

Zakończyła się XL Sesja Rady Miasta Włocławek. Dzisiejszymi przedmiotami obrad były między innymi przesunięcia w budżecie, takie jak dofinansowanie spółki PGK Saniko ponad 5 milionami złotych, podwyżki dla pracowników Urzędu Miasta a także przekazanie budynku po dawnej szkole przy ulicy Leśnej na rzecz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pojawiła się możliwość wykorzystania budynku po dawnej szkole przy ulicy Leśnej. Rozmowy na ten temat toczone były już od 2017 roku. Do tej pory, nie było jednak odpowiedniej infrastruktury. Dzisiaj, budynek po dawnej szkole został przekazany dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Myślę, że wszyscy tęsknimy za mundurami w naszym mieście. Ostatni czas, okres pandemii pokazał, że wojsko jest potrzebne w naszym mieście. Dlatego też stąd taka decyzja. - mówi Marek Wojtkowski, prezydent miasta.

Wstępnie, na ulicy Leśnej ulokowana miała zostać szkoła sportowa, jednak na chwilę obecną Miasto szuka innego rozwiązania. Zamiast tego, we Włocławku utworzona zostanie jednostka stała; na początku kompania, z możliwością rozwoju do batalionu. Jak podkreślają radni, to duży plus dla miasta, szczególnie że budynek, był dużym obciążeniem dla budżetu.

Mamy piękne tradycje wojskowe w naszym mieście i myślę, że jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla miasta. 650 osobowy batalion, to czynnik pro-rozwojowy dla naszego miasta, poza tym, budynek stał, niszczał, a koszty utrzymania ponosiło miasto. Myślę, że wszyscy na tym zyskujemy. - mówi Janusz Dębczyński, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości

Jednym z kolejnych punktów były zmiany w budżecie miasta, w tym dofinansowanie dla spółki PGK Saniko w wysokości ponad 5 milionów złotych. Powodem decyzji do dokapitalizowania spółki związane są z nową inwestycją.
Spółka otrzymała grant w wysokości 30 milionów na dwuetapową inwestycję, w której skład wchodzi między innymi stworzenie linii sortowniczej. Rosnące koszta mogą oznaczać problemy z dotrzymaniem obietnic zawartych w umowie, a co za tym idzie, utratę środków zewnętrznych.

Spółka Saniko podjęła się dużej, trudnej inwestycji na którą otrzymała dofinansowanie. W związku z tym, że sytuacja na rynku jest taka jaka jest, miasto musi przejąć część odpowiedzialności i wspomóc spółkę (…) Gdybyśmy tego nie zrobili, wszystkie pieniądze zainwestowane ze środków zewnętrznych musiałyby zostać zwrócone. - mówi Piotr Kowal, radny Rady Miasta Włocławek

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości uważają jednak, że tego typu przesunięcia w budżecie miasta blokują inne, ważniejsze ich zdaniem zadania.

Zmniejszenie budżetu dla termomodernizacji budynków, czy remontu i przebudowy chodnika na moście nie są dobrym rozwiązaniem, prezydent powinien znaleźć inne pieniądze na ten cel. - mówi Janusz Dębczyński, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Przesunięcia w budżecie dotyczą także wysokości wynagrodzeń dla pracowników administracji publicznej, oraz Urzędu Miasta. Ratusz cały czas prowadzi rozmowy które skutkować mogą podwyżkami dla pracowników.

Potrzeby są oczywiście ogromne. My, jako miasto straciliśmy znaczną część dochodów w wyniku zmian podatkowych, musimy szukać pieniędzy. (…) Mamy świadomość, że te uposażenia pracowników jednostek i Urzędu Miasta są stosunkowo niskie, dlatego też szukamy oczywiście środków, aby dokonać odpowiedniego zróżnicowania. - mówi prezydent miasta.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz