Zamknij [X]

W KSW rozpoczął się nowy rok akademicki

2021-10-18 11:32:06, Q4.pl

W minioną sobotę, 16 października, w Auli Collegium Minus Kujawskiej Szkoły Wyższej zainaugurowano uroczyście nowy rok akademicki. Jaki to będzie rok? Nie sposób przewidzieć. Wszyscy jednak wyrażają nadzieję, że różny od poprzedniego.

Mamy za sobą bardzo trudny rok. Rok pandemii a co za tym idzie niepokoju, niepewności oraz trudnych decyzji. Rok akademicki, który jest za nami, był w Kujawskiej Szkole Wyższej rokiem zdalnej pracy i zajęć prowadzonych w trybie on-line. Było i jest to dla nas wielkie wyzwanie, zarówno w aspekcie technicznym, jak i psychologicznym, czy też dydaktycznym. Naszą uwagę przykuwa problem spadającej motywacji do nauki, związanej z ograniczeniami budowania więzi społecznych, spowodowanych właśnie tą separacją – mówił rektor KSW dr inż. Adam Rejmak.

Rozpoczynający się rok akademicki ma być rokiem powrotu do normalności w edukacji. Taką nadzieję wyrażają nie tylko wykładowcy i studenci KSW, ale i innych uczelni. Czy tak się stanie? Trudno to przewidzieć, jednak póki co wiele wskazuje na to, ze tak właśnie będzie. Niepewność dotycząca powrotu na uczelnię, kłopoty związane z nauką w trybie on-line – to wszystko ma odejść do przeszłości.

Semestry nauki zdalnej, jak podkreśla rektor Adam Rejmak, nie były semestrami straconymi. W tym czasie uczelnia zdobyła dwie pozytywne akredytacje. Pięcioletnią otrzymał kierunek administracja, zaś trzyletnią akredytację pielęgniarstwo. Ministerstwo Edukacji i Nauki zakwalifikowało KSW do grona wydawnictw publikujących recenzowane monografie, w ślad za tym publikacje wydawane przez uczelnię są punktowane.
KSW to obecnie sześć instytutów dydaktyczno-badawczych, w tym trzy filie poza Włocławkiem. Studenci kształcą się na 17 kierunkach studiów.

Kujawska szkoła Wyższa proponuje wiele różnych kierunków. Co mnie osobiście cieszy, to pielęgniarstwo, które cieszy się dużym powodzeniem. Mam nadzieję że wykształcą młodą, nową kadrę, która zasili służbę zdrowia, tak niezwykle potrzebną – zauważa Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa.

Oprócz pielęgniarstwa studenci mogą kształcić się tutaj, między innymi, na kierunku bezpieczeństwo narodowe, dietetyka, energetyka, czy też budownictwo.

Podczas sobotniej inauguracji nie zabrakło uroczystej immatrykulacji studentów pierwszego roku i wręczenia nagród i wyróżnień, w tym państwowych. Wykład inauguracyjny wygłosił prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, tematem wystąpienia był samorząd:

W związku z tym, że staram się łączyć praktykę z teorią, myślę, że akurat samorząd jest najlepszym tematem wykładu. Tym bardziej, że ostatnio o samorządzie się mówi. Oczywiście będę starał się podać fakty, wiedzę jak najbardziej obiektywną, wynikającą z wielu badań i opinii środowisk samorządowych i nie tylko; wielu środowisk eksperckich, że samorząd w ostatnich latach, w naszej rzeczywistości politycznej jest deprecjonowany – zapowiadał prezydent miasta.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz