Zamknij X

7 miliardów złotych inwestycji. 6 tysięcy nowych miejsc pracy. PSSE w regionie ma 15 lat

2021-09-23 16:34:16, Q4.pl

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w kujawsko-pomorskim ma 15 lat. Z okazji jubileuszu we włocławskim Centrum Kultury „Browar B.” odbyła się uroczysta gala z udziałem władz PSSE, samorządowców i przedsiębiorców.

Ponad 7 miliardów nakładów inwestycyjnych w województwie kujawsko-pomorskim. Ponad 100 decyzji o zwolnieniach z podatku dochodowego, czy to w ramach starych przepisów o strefach ekonomicznych, czy nowych o wspieraniu nowych inwestycji – podsumowywał dziś działanie strefy prezes PSSE Przemysław Sztandera.

Zwolnienia podatkowe, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy działający w strefach, takich jak ta pomorska, przekładają się też na lokalny rynek pracy. Jak mówił Przemysław Sztandera w kujawsko-pomorskim, dzięki powstaniu strefy stworzono 6 tysięcy nowych miejsc pracy, tylu samo pracowników utrzymało zatrudnienie w firmach na skutek działań PSSE. W ostatnim czasie, obok dużych firm działających w regionie, wśród beneficjentów istnienia strefy pojawiły się też mniejsze przedsiębiorstwa.

Dzięki nowej ustawie, w kujawsko-pomorskim wydajemy bardzo dużo decyzji dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ogóle 70% wszystkich wydawanych decyzji o wsparciu to jest województwo kujawsko-pomorskie i 70% to są małe i średnie firmy z polskim kapitałem i to bardzo cieszy – zaznacza Przemysław Sztandera.

W orbicie zainteresowań PSSE znajduje się nie tylko zachęcanie inwestorów do realizacji swoich inwestycji. Strefa zajmuje się też wsparciem dla szkolnictwa zawodowego. Jak wiadomo, w ostatnich latach, pracodawcy częstokroć zwracali uwagę na problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry. Wsparcie dla szkół branżowych, techników, ale także uczelni wyższych kształcących specjalistów, ma to zmienić.

We Włocławku podpisano dziś dwa porozumienia o współpracy pomiędzy Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną a Państwową Uczelnią Zawodową i Kujawską Szkołą Wyższą. Ma ono zacieśnić współpracę z uczelniami, ale też otworzyć nowe możliwości kariery zawodowej dla absolwentów poszczególnych kierunków, zwłaszcza inżynierskich. Jak przekonuje rektor KSW Adam Rejmak uczelnia jest gotowa do takiej współpracy:

Ze swoimi 17 kierunkami studiów, począwszy od studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia, podyplomowych, inżynierskich, licencjackich, magisterskich, jednolitych magisterskich w najbardziej poszukiwanych zawodach (…) budownictwo, energetyka. Są to dziedziny, które potrzebują wykształconych ludzi.

Działania PSSE dotyczą też szkół zawodowych. Warto przypomnieć, ze choćby w ubiegłym roku utworzono (we współpracy z firmą WIKA) pracownię obróbki metali w Zespole Szkół Technicznych.

Ta współpraca układa się bardzo dobrze – podkreśla prezydent miasta Marek Wojtkowski – Choćby dzisiaj prezes strefy będzie informował o współpracy z naszymi szkołami zawodowymi. Zostanie tutaj wstawiony sprzęt o dużej wartości w ramach tej współpracy. Uczniowie naszych szkół będą mogli z tego sprzętu korzystać – dodał prezydent.

Marek Wojtkowski mówił też, że dzięki istnieniu strefy i pojawieniu się we Włocławku i regionie nowych inwestorów istotnie zmniejsza się stopa bezrobocia. Podobnego zdania jest senator Józef Łyczak, który przypomina, że włączenie do SSE gruntów w Brześciu Kujawskim było remedium na trudną sytuację na lokalnym rynku pracy. Wspominał też trudne rozmowy na temat jej utworzenia, które toczył w ministerstwach:

Zwróciłem się do ówczesnego wiceministra rolnictwa, w sprawie gruntów pod strefę wokół Brześcia – relacjonuje senator – Użył argumentu: „Sam jesteś również rolnikiem. Jak ci nie żal przekazać tak dobrych ziem pod strefę?” Wówczas użyłem argumentu, ze ta strefa jest wokół Włocławka, a Włocławek „szczycił się” wtedy niechlubnym wysokim procentem bezrobocia – wspominał.

Brzeska strefa dodajmy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Nie tak dawno na inwestycję w tym miejscu zdecydowała się produkująca rowery firma RTE. W tej chwili trwają prace budowlane przy centrum logistycznym firmy LPP. Obiekt, w którym znajdzie zatrudnienie około 500 osób ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz