Sprzątanie Świata - uczniowie ruszyli do akcji

2021-09-17 14:47:02, Q4.pl

„Dorośli, prosimy nie śmiećcie” - zwracali się dziś młodzi włocławianie do starszych mieszkańców miasta. Uczniowie i przedszkolaki z Włocławka włączyli się do akcji „Sprzątnie Świata. W tym roku przebiega pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”.

Apel, skierowany do dorosłych przez najmłodszych uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 nie był przypadkowy. Młodzi ludzie sprzątający teren wokół placówki przy ulicy Gałczyńskiego najczęściej natykali się na „pamiątki” pozostawione przez dorosłych.

Butelki, plastikowe opakowania i wiele więcej. To wszystko znaleźć można na chodnikach Włocławka, jednak nie jest to problem tylko naszego miasta.

Jak co roku we wrześniowy weekend uczniowie z całej Polski nieco zmieniają ten obraz swojej najbliższej okolicy. W tegorocznym wydaniu „Sprzątania Świata” wzięło udział 30 włocławskich placówek edukacyjnych. Akcje sprzątania odbywały się na terenie szkół i przedszkoli, dodatkowo dzieci brały udział w webinariach poświęconych zagadnieniom ekologii. Uczniowie pojawili się też w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Choć akcja jest jednorazowa, to warto w tym miejscu przypomnieć, że edukacja ekologiczna we włocławskiej oświacie trwa cały rok. Szkoły współpracują przy tym z Włocławkim Centrum Edukacji Ekologicznej i spółką Saniko. Zajęcia są skierowane głównie do najmłodszych i obejmują warsztaty, prelekcje, ale także zajęcia terenowe.

Dobrym przykładem jest tu także Zespół Szkolno Przedszkolny nr 1 we Włocławku, który w tym roku realizuje projekt „Bądź superbohaterem – ocal Ziemię”, skierowany do uczniów klas pierwszych i zerówek.

W ramach projektu młodzi włocławianie dowiedzą się jak ważne są ich codzienne postawy i jaki wpływ mają na otaczając nas środowisko. Zajęcia realizowane będą tak, by nie zainteresować młodych ekologów i przybiorą formę warsztatów i zabaw. Uczniowie z Południa zamienią się też w ogrodników:

Planujemy również założyć nasz szkolny ogródek, aby pokazać dzieciom, że to wcale nie jest trudne. Jak, nawet w domu, czy na balkonie można posadzić różne warzywa – mówi Dorota Marciniak, nkoordynator projektu.

Edukacja przynosi efekty. Jak zgodnie przyznają nauczyciele, najmłodsi chętnie chłoną wiedzę „jak być eko” i jak wiele zależy od ich codziennych działań.

Chodzi o to, aby dzieciom uświadomić, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Aby kształtować postawy proekologiczne – podkreśla Wioletta Wojciechowska, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz