Zamknij X

Krew - niezastąpiony lek ratujący życie

2021-09-02 15:08:57, Q4.pl

Cały czas wzrasta zapotrzebowanie na krew, jest to lek, którego nie da się zastąpić, a którego cały czas brakuje. Jest to widoczne szczególnie w okresie letnim. Oddział Terenowy RCKiK we Włocławku apeluje, do wszystkich którzy mogą pomóc, bo mogą uratować czyjeś życie.

Okres letni jest wyjątkowo trudnym okresem dla szpitali jeśli chodzi o krew. Zapotrzebowanie wzrasta z powodu wykonywania większej ilości planowanych wcześniej operacji.

Dbamy aby zabezpieczyć szpitale w krew. Nie może być tak, że pacjenci w szpitalach pozostają bez krwi. Krew jest lekiem ratującym życie. Jej wartość doceniamy w obliczu jakiejś tragedii, bądź dzięki niej sami wracamy do zdrowia. - mówi Jolanta Staśkiewicz, zastępca kierownika Oddziału Terenowego RCKiK we Włocławku.

Z tego powodu, Oddział Terenowy RCKiK we Włocławku apeluje do wszystkich chętnych, aby oddawali krew, bądź jej składniki. W tym szczególnie trudnym okresie każda pomoc jest na wagę złota. To tylko kilkanaście, bądź kilkadziesiąt minut, które może uratować życie innym.

W szpitalach w całej Polsce brakuje określonych grup krwi, które w naszej populacji występują niebywale rzadko.

Tymi grupami są grupy Rh-. Ich w populacji jest najmniej. Są cztery podstawowe grupy krwi: 0, A, B i AB. Niewielki odsetek z tych grup jest właśnie Rh- i właśnie tych najbardziej potrzebujemy. - mówi Jolanta Staśkiewicz

Mieszkańcy naszego miasta mogła zgłosić się do Włocławskiego oddziału RCKiK, który znajduje się przy ulicy Lunewil 15 aby oddać krew przez cały tydzień. W środy od 7:30, do 17. W pozostałe dni od 7:30 do 11:30.

To naprawdę nie kosztuje, nie jest bolesne a można pomóc komuś – mówi jedna z mieszkanek Włocławka.

Podczas donacji pobierane są wszystkie składniki krwi tzn. krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Wizyta rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór ok. 450 ml krwi trwa 5-10 minut, a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady, wafelek i sok). Oddając krew pełną pomagamy trzem osobom, bo taką donację po pobraniu rozdziela się na koncentrat krwinek czerwonych, osocze i kożuszek lekocytarno-płytkowy, z którego powstaje koncentrat krwinek płytkowych.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz