Wyszukiwarka KRS a rejestr dłużników niewypłacalnych: co trzeba wiedzieć?

2021-08-31 22:46:21, Artykuł partnera

Coraz więcej działalności gospodarczych szuka informacji o sytuacji finansowej swoich partnerów biznesowych, co w dużej mierze zawdzięczamy pandemii koronawirusa. Takie dane można odnaleźć m.in. w bazie KRS. Jest to jednak tak duży rejestr, że można też odnaleźć tam wiele innych danych, które pozwolą nam dokładnie przeanalizować kondycję przedsiębiorstw czy fundacji. Jak zapoznać się z informacjami z bazy KRS?

Krajowy Rejestr Sądowy — podstawowe informacje

Główną różnicą między bazą KRS, a na przykład rejestrem NIP czy REGON, czyli innymi dużymi zbiorami danych o charakterze publicznym, które obowiązują w polskim porządku prawnym, jest to, że Krajowy Rejestr Sądowy nie był zbiorem tworzonym stricte od zera.

Przed 20 sierpnia 1997 roku, kiedy oficjalnie przyjęto Ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, w Polsce funkcjonowało kilka mniejszych, rozproszonych baz, do których dostęp nie należał do zbyt łatwych i intuicyjnych z punktu widzenia obywateli.

Można tu wskazać na przykład na Rejestr Handlowy, który — z pewnymi przerwami — był rozwijany od czasów II Rzeczypospolitej, a także na Rejestr Fundacji, Rejestr Stowarzyszeń oraz na Rejestr Przedsiębiorstw Państwowych. Ustawodawca wyszedł z założenia, że tak duża liczba baz danych jest niepotrzebna i zdecydował się na zintegrowanie ich właśnie w ramach KRS.

Zanim jednak obywatele uzyskali dostęp do nowej, ujednoliconej bazy danych, musiało minąć sporo czasu. Oficjalne uruchomienie Krajowego Rejestru Sądowego przypadło na 1 stycznia 2001 roku, co oznacza, że od momentu przyjęcia ustawy, pracowano nad nim nieprzerwanie przez prawie cztery lata.

Przez ponad dekadę dostęp do odpisów z bazy KRS można było uzyskać tylko osobiście w jednym z 21 Sądów Rejonowych w całej Polsce. Na szczęście ustawodawca zdecydował się na takie ulokowanie tych placówek, by co najmniej jedna przypadała na każde województwo w kraju.

Dopiero w 2012 roku udało się w pełni zdigitalizować rekordy z Krajowego Rejestru Sądowego i udostępnić je zdalnie, przez internet. Dziś można zapoznać się ze zgromadzonymi tam danymi na przykład z poziomu serwisu ALEO.com, dzięki któremu użytkownicy mogą pobrać lub przejrzeć dane w atrakcyjnej, graficznej formie, zapoznając się przy okazji z powiązaniami między wybranymi podmiotami gospodarczymi: ALEO.com - wyszukiwarka KRS.

Czy Krajowy Rejestr Sądowy daje dostęp do informacji o dłużnikach?

Tak, taka możliwość pojawiła się po 20 grudnia 2020 roku, kiedy to ustawodawca zdecydował o poszerzeniu zbioru o tak zwany rejestr dłużników niewypłacalnych. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, nie zobaczymy danych o absolutnie wszystkich długach i zobowiązaniach każdej firmy czy podmiotu, który ma swój identyfikator KRS.

Ustawodawca bardzo precyzyjnie określił warunki oraz grupy osób, o których informacje uzyskamy w ten sposób. Można tam znaleźć na dane o osobach fizycznych, które prowadzą swoje firmy, jednak tylko w sytuacji, kiedy wniosek o upadłość został oddalony ze względu na to, że majątek dłużnika nie wystarcza na opłacenie kosztów postępowania.

Te same osoby mogą znaleźć się w sekcji VI KRS ze względu na to, że umorzono toczącą się przeciwko nim egzekucję, kiedy ta nie dawała szans na uzyskanie sumy przekraczającej wartość kosztów egzekucyjnych. To główne przesłanki, by umieścić taką działalność w sekcji dłużników niewypłacalnych.

Znajdziemy tam również osoby, które zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem zostały wspólnikami, którzy poręczają całym swoim majątkiem. Tutaj jednak ustawodawca wyłączył komandytariuszy, kiedy wniosek o upadłość spółki został prawomocnie oddalony.

W rejestrze znajdziemy też dane dłużników, wobec których zasądzono prawną konieczność wystawienia majątku na podstawie postępowań egzekucyjnych, a także osoby, którym odebrano prawo prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej i dłużników alimentacyjnych, którzy mają ponad roczne zaległości w kwestii zasądzonych opłat.

Jakie inne dane znajdziemy w KRS?

Jest to bardzo szeroki zbiór danych, który pod wieloma względami przewyższa informacje, jakie oferuje na przykład baza REGON. Można odnaleźć tam m.in. dane teleadresowe, a także informacje o wspólnikach i osobach uprawnionych do reprezentowania działalności na zewnątrz.

Krajowy Rejestr Sądowy zapewnia też informacje o PKD, dzięki czemu można szybko dowiedzieć się, w jakim obszarze rynku działa wybrana działalność gospodarcza. Identyfikator KRS mają nie tylko firmy, ale i stowarzyszenia rejestrowe, zakłady opieki zdrowotnej czy fundacje.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz