Co miesiąc, w toruńskim Carrefourze Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe miały okazję zaprezentować swoje produkty, a mieszkańcy Torunia i okolic mogli poznać wyjątkowe smaki dziedzictwa kulinarnego tego regionu. W tym roku, po raz pierwszy, wydarzenie odbyło się w Brześciu Kujawskim, sercu Kujaw.
Początkowo, projekt „Tradycyjne Smaki Wsi” organizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przy współpracy z Agencją Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa miał zupełnie inną formę. Tradycyjna Gęsina Wiejska, bo tak brzmiała jego poprzednia nazwa zmienił swoje obliczę dopiero w tym roku.
W maju tego roku przemianowaliśmy ten projekt i nazwaliśmy go „Tradycyjne Smaki Wsi”. Do tej porze odbywał się wyłącznie w toruńskim Carrefourze, gdzie wystawiały się zawsze dwa Koła Gospodyń Wiejskich. Teraz postanowiliśmy to rozszerzyć i organizować raz w roku dla większej ilości Kół – mówi Aleksander Peszka z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
W wydarzeniu wzięło udział aż 8 Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa; KGW Krępiny, KGW Wichrowice, KGW Sokołowo koło Golubia-Dobrzynia, KGW Nowy Ciechocinek, KGW Lubraniec Parcele, KGW Żabieniec gmina Bądkowo, oraz dwa Koła z gminy Brześć Kujawski – KGW Guźlin, oraz KGW Szpilki na Roli z Rzadkiej Woli.
Podczas wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Fundacja ProBiznes zaprezentowała okulary VR, dzięki którym każdy mógł spotkać się ze swoimi ulubionymi postaciami z ekranu, oraz drukarki 3D. Dodatkowo, każde dziecko mogło otrzymać darmową watę cukrową.
Nasi animatorzy prowadzą także warsztaty ekologiczne, związane z wsią. Wesołe Sianko, gdzie robimy zwierzaki z siana, amulety z kamienia i sznurka. Dużo występów artystycznych – mówiła Agata Kubajka, dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło”
Degustacje specjałów przygotowanych przez KGW i występy artystyczne to nieodłączny element dzisiejszego wydarzenia pn. Tradycyjne Smaki Wsi. To również znakomita okazja do zakupu tradycyjnych wyrobów przygotowanych przez członkinie.
Na scenie zaprezentował się Zespół spod Strzechy, goście usłyszeli koncert akordeonowy, a także występy wokalistów Brzeskiego Centrum Kultury i Historii "Wahadło".
Głównym punktem wydarzenia był konkurs kulinarny, w którym członkinie KGW przygotować miały danie z drobiu. Oczywiście nie obyło się bez nagród ufundowanych przez organizatorów. KGW które przygotowało najlepsze danie otrzymało robot planetarny. Drugie i trzecie miejsce – blendery ręczne. To jednak nie wszystko.
Główną nagrodą, o czym mówiła Pani Minister Anna Gembicka, która objęła patronatem dzisiejszą imprezę – najlepsze z Kół Gospodyń Wiejskich zostanie zaproszone do Warszawy, na dużą ogólnopolską imprezę kulinarną. To najlepsze wyróżnienie dla Kół Gospodyń Wiejskich, będą mogły pokazać siebie i swoje wyroby na ogólnopolskiej scenie – mówi Aleksandra Peszka.
Po bardzo długiej naradzie jurorów, zwyciężczyniami konkursu okazały się członkinie KGW Sokołowo. To właśnie filet z piersi z kaczki w towarzystwie bani w sosie z czerwonej porzeczki, który skradł podniebienia sędziów.
Filet z piersi z kaczki przygotowujemy na krótko, więc nie każdy ją lubi. Smażona jest ona na zimnej patelni, kładąc pierś od strony skóry na patelni, ona się ładnie wytapia, potem na drugą stronę i do piekarnika. Ale nie powiem na ile minut, to trzeba wyczuć – radziła Dominika Sławińska-Stogowska z KGW Sokołowo
Komentarze (0)