Prace konserwatorskie trwają

2021-08-06 13:20:14, Q4.pl

Do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wróciło – w nowej odsłonie – 11 zabytkowych maszyn i narzędzi rolniczych: radło, 4 pługi, 2 siewniki, młynek, 2 sieczkarnie i śrutownik. Zostały one poddane pracom konserwatorskim we włocławskiej Pracowni Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego.

Do naszej pracowni trafiło 16 obiektów. Są to urządzenia i maszyny rolnicze. Zgodnie z historią, są to maszyny i urządzenia pochodzące z drugiej połowy XIX wieku, do lat 40tych XX wieku. Stan tych maszyn jest różny, najczęściej są to maszyny, które z użytku zostały już wyeliminowane. - mówi Roman Wietrzycki

Po oczyszczeniu, metal zabezpieczono środkiem zatrzymującym rdzewienie i pokryto roztworem żywicy oraz zabezpieczono woskiem pszczelim. Elementy drewniane zabezpieczono impregnatem do drewna oraz wykonano laserunek w celu kolorystycznego scalenia uzupełnień.

Prace są na półmetku. W najbliższych dniach Pracownia zajmie się kolejnymi pięcioma narzędziami i maszynami wymagającymi podobnych zabiegów. Będą to: wialnia, kosiarka konna, młocarnia prostówka, siewnik rzędowy i wał. Dzięki swym nowoczesnym – na owe czasy – rozwiązaniom ułatwiały one znacznie ciężką pracę na roli i przez długie lata pomagały człowiekowi. Obecnie liczą sobie ok. 100 lat i przeszły na zasłużoną emeryturę.
 
To duży projekt. Mamy tutaj do konserwacji 16 obiektów. Jesteśmy na półmetku, można powiedzieć. 11 już zostało zakonserwowanych (…) To maszyny rolnicze, które będą wykorzystane na wystawie stałej w Kłóbce za rok. - mówi Eliza Sutkowska, etnograf z MZKiD

Prace konserwatorskie odbywają się dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przyznanej w ramach programu Wspieranie działań muzealnych 2021 (zadanie pn. Konserwacja narzędzi i maszyn rolniczych do wystawy stałej w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce), oraz przy dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Efekty prac zobaczymy w Muzeum Etnograficznym na wystawie czasowej promującej projekt, pt. „Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania. Konserwacja zabytkowych narzędzi i maszyn rolniczych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej” (w dn. 15.10-14.11.2021 r.).

Przygotowywany jest też kilkuminutowy film promocyjny, prezentujący przebieg prac konserwatorskich. Wszystkie obiekty docelowo znajdą swoje miejsce w skansenie, w XIX-wiecznym spichrzu dworskim, na wystawie stałej planowanej na 2022 r.
 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz