Nie taki poliester straszny jak go malują, czyli słów kilka o koszulkach treningowych

2021-08-06 18:43:51, Artykuł partnera

Poliester — słowo, które przywodzi na myśl skojarzenia z plastikiem, złą jakością, powoduje bunt i opór. Od wielu lat słyszymy, że poliester to zły wybór i jak kupujemy odzież, to tylko z materiałów naturalnych: z bawełny, lnu i wełny lub z materiałów sztucznych, takich jak wiskoza i tencel (inaczej lyocell). Zaznaczyć tu należy, że materiały sztuczne w odróżnieniu od syntetycznych, stworzone są z naturalnych włókien celulozowych. Dlaczego więc odzież sportowa stworzona jest właśnie z materiałów syntetycznych często bez żadnej domieszki włókien naturalnych?

Koszulki do ćwiczeń — co z tym poliestrem? 

Dawniej odzież poliestrowa rzeczywiście nie była dobrym wyborem. Ubrania z tego materiału były tanie i niestety bardzo złej jakości. W dzisiejszych czasach, kiedy rozwój technologii pozwala na stworzenie świetnej jakości materiałów, odzież poliestrowa bywa lepszym wyborem niż tradycyjny, bawełniany T-shirt na siłownię.

 

Czarna poliestrowa koszulka treningowa

 

Pytanie, które często przychodzi do głowy na myśl o poliestrowych koszulkach sportowych na siłownię, a także innych sportów brzmi „czy ten materiał w ogóle oddycha”? Odpowiedź jest prosta — tak! Dzisiejsze tkaniny i dzianiny poliestrowe jak najbardziej przepuszczają powietrze. Mało tego — w przeciwieństwie do bawełny nie zatrzymują wilgoci w swoich włóknach. Na pewno każdy zauważył, że intensywny trening w bawełnianej koszulce sprawia, iż tę koszulkę można z potu wykręcić jak ręcznik z wody. Z poliestrowymi koszulkami treningowymi męskimi jest zupełnie inaczej, ponieważ nie zatrzymują one wilgoci i odprowadzają ją na zewnątrz, gdzie może szybko odparować, a my nie mamy uczucia zimna i mokrego ubrania. Takie koszulki kupić możemy np. w sklepie z odzieżą męską denley.pl - https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_T-shirty_Koszulki-treningowe-16195.html. Jakie jeszcze są zalety poliestru i czy ma jakieś wady?

Męskie koszulki treningowe z poliestru — wady i zalety

Pokrótce opowiedzieliśmy o tym, że nie ma co demonizować poliestrowej odzieży sportowej. Zbierzmy więc jej zalety oraz wady i sprawdźmy, które cechy przeważają — pozytywne czy negatywne.

Zalety sportowej odzieży poliestrowej:

  • może być „oddychająca” jak i włókna naturalne,
  • odprowadza wilgoć na zewnątrz, zamiast ją wchłaniać,
  • poliester jest trwałym materiałem,
  • stosunkowo niska cena wyrobów poliestrowych,
  • szybko schnie,
  • jest wytrzymała, nie ulega zniszczeniu tak szybko jak włókna naturalne,
  • jej kolory nie blakną na słońcu,
  • jest lekka i zajmuje mało miejsca (przydatne w lotach z bagażem podręcznym),
  • może być poddana recyklingowi,
  • w produkcji zużywa się mniej wody niż przy produkcji bawełny.

Wady sportowej odzieży poliestrowej:

  • wybór dobrej jakości ubrań może nie być tak prosty jak przy wyrobach w 100% z bawełny,
  • może się elektryzować,
  • więcej toksycznej chemii wykorzystanej w produkcji (w porównaniu do włókien naturalnych).

Koszulka treningowa bawełniano-poliestrowa

 

Jak widać powyżej, ilość zalet w znacznym stopniu przewyższa ilość wad odzieży poliestrowej. Nie znaczy to jednak, że uprawiając sport, mamy zrezygnować zupełnie z naturalnych materiałów. Z pewnością możemy wybrać bawełnianą koszulkę na fitness w lżejszym wydaniu lub na jogę czy inne, wymagające mniejszego wysiłku aktywności. Jednak poliestrowe męskie koszulki treningowe na siłownię i tam, gdzie intensywnie możemy się spocić, będą naprawdę świetnym wyborem. Na rynku dostępne są również męskie koszulki treningowe łączące w sobie oba te materiały i to również może być dobry wybór.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz