Pierwszy Regionalny Kongres Kobiet we Włocławku

2021-08-04 11:38:48, Q4.pl

Już w sobotę, 21 sierpnia, odbędzie się pierwszy Regionalny Kongres Kobiet we Włocławku. Podczas spotkania w Centrum Kultury „Browar B.” przedyskutowanych zostanie wiele problemów, czy spraw dotyczących kobiet. Nie zabraknie debaty o aborcji, wykluczeniu menstruacyjnym, czy pokazu filmowego.

Spotkanie rozpocznie się już o godzinie 14:00, kiedy to powitani zostaną zaproszeni goście i zaprezentowany zostanie harmonogram spotkania.

Następnie, o 14:30 rozpocznie się debata „Czy całkowity zakaz aborcji godzi w godność kobiety”, którą poprowadzi dziennikarka, Agata Całkowska. Uczestniczkami debaty będą dr Katarzyna Bielińska – Kowalewska; pracownik Zakładu Etyki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, prawniczka Daria Górniak – Dzioba, oraz ginekolożka.

Godzinę później, o 15:30, rozpocznie się rozmowa o wykluczeniu menstruacyjnym – Różowa Skrzyneczka. Panel poprowadzi: Joanna Czerska-Thomas nagrodzona przez Newsweek Społeczniczka Roku, przedsiębiorczyni i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy. Inicjatorka akcji Różowa Skrzyneczka w Bydgoszczy.

Uczestniczkami rozmowy będą: Bożena Powaga, jedna z inicjatorek i pomysłodawczyń Akcji Różowa Skrzyneczka, czyli skrzyneczek z artykułami higienicznymi na czas menstruacji w ogólnodostępnych miejscach tak, by żadna kobieta nie czuła się wykluczona ze względu na ubóstwo menstruacyjne, oraz Agnieszka Budindorf – psycholożka, współinicjatorka akcji Różowa Skrzyneczka we Włocławku.

Kolejnym punktem spotkania będzie wywiad z paraolimpijką Justyną Frączek, lekkoatletyczką, która musiała zrezygnować ze sportu z powodu nowotworu. Niedługo po wygranej z chorobą uległą ona poważnemu wypadkowi samochodowemu z powodu którego poroniła. Jej powrót do zdrowia trwał 8 lat. Teraz będzie reprezentować Polskę na paraolimpiadzie w Tokio.

Następnie, po krótkiej przerwie Anna Całkowska przeprowadzi rozmowę na temat „męskich” i „damskich” zawodów z zaproszonymi przedstawicielkami policji, gdzie zaprezentują one specyfikę tego zawodu.

Czy w ogóle jest coś takiego jak „męskie” zawody, „damskie zawody”. Porozmawiajmy jak czują się w tych „męskich” zawodach kobiety. - zachęca radna Agnieszka Jura-Walczak.

Kolejny panel o nazwie Kobiety w Biznesie poprowadzi wykładowczyni akademicka, przedsiębiorczyni Irmina Marcinkiewicz oraz dr Dorota Krupa, wykładowczyni UMK Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Zarządzania Finansami na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w tematyce związanej z rynkiem finansowym, przede wszystkim z funduszami inwestycyjnymi, inwestowaniem społecznie odpowiedzialnym, finansami gospodarstw domowych oraz współczesnymi trendami na rynku usług finansowych.

Ostatnim spotkaniem będzie rozmowa z Joanną Kos-Krauze i Renatą Czarnkowską – Litoś. Rozmowa dotyczyć będzie kobiet w branży filmowej, pandemii, przyczynach powstania Kobiet Filmu, ale także tego, jak Kodeks etyki dobrych praktyk w branży filmowej może pomóc wszystkim branżom i firmom. Poruszony zostanie także temat kampanii „Mamy Dość!”

Na sam koniec spotkania, o godzinie 21:00 w ramach Kina Letniego na bulwarach, zaprezentowany zostanie film „Papusza”

Nadal można zostać sponsorem akcji. Każdy kto podziela zdanie organizatorek może zgłosić się do radnej Jura-Walczak w celu przedyskutowania warunków.

To bezwzględnie jest bardzo prestiżowe i istotne wydarzenie. Mamy nadzieje nie ostatni raz w naszym mieście, więc bardzo zachęcamy i liczymy również na pomoc z naszego miasta. - mówi Anna Polak, współorganizatorka Kongresu Kobiet

Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez portal Evenea; dostępna jest ona tutaj. Z powodu obostrzeń pandemicznych, ilość uczestników ograniczona jest do 200 osób.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz