
Border collie to rasa niezwykle żywiołowa oraz inteligentna. Psy chętnie towarzyszą swoim opiekunom w codziennych zajęciach, zwłaszcza że są bardzo energiczne. Czy jest to jednak dobra rasa dla alergików? Jak wygląda border collie i co powinieneś wiedzieć o jego sierści? Oto najważniejsze informacje o border collie oraz jego pielęgnacji.
Border collie – wysokość, szata i klasyfikacja FCI
Według oficjalnej klasyfikacji FCI border collie należy do grupy 1 (owczarki i inne psy pasterskie), sekcji 1 (owczarki). Jak wygląda border collie? Czworonóg mierzy zazwyczaj od 40 do 55 cm, a jego waga waha się średnio pomiędzy 15 a 20 kg. W przypadku umaszczenia dopuszcza się szatę dwukolorową, ale też tricolor. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że biel – zgodnie ze wzorcem rasy – nie powinna dominować. Według FCI zarówno border collie krótkowłosy, jak i długowłosy są zgodne ze wzorcem rasy. Umaszczenie border collie to jedno, jednak warto też pamiętać o jego włosie okrywowym – a ten z reguły jest gęsty. Podszerstek jest naprawdę gęsty i miękki, co sprawia, że pies świetnie radzi sobie w zmiennych warunkach pogodowych. Zanim jednak kupisz zwierzaka, warto będzie poznać jakiekolwiek informacje o border collie. W celu bliższego zapoznania się z rasą border collie zalecamy odwiedzić stronę FajnyZwierzak.pl - https://fajnyzwierzak.pl/porady/border-collie-_t/.
Czy border collie to rasa dobra dla alergików?
Jak już wspominaliśmy, zgodnie ze wzorcem rasy popularny jest border collie krótkowłosy i długowłosy. W zależności od długości sierści trzeba ją będzie trochę inaczej pielęgnować. Psy z krótką szatą potrzebują systematycznego szczotkowania, aby usunąć martwą sierść. Natomiast psy z długą sierścią muszą być także rozczesywane, żeby przypadkowo na ich sierści nie utworzyły się trudne do usunięcia kołtuny. Nie jest wielką tajemnicą, że border collie traci w okresie linienia bardzo dużo sierści – zwłaszcza jesienią i zimą. Osoby uczulone na psią sierść, nie powinny zatem kupować psa tej rasy. Border collie wyróżnia się obfitym podszerstkiem i sierścią, która niestety uczula. Podczas linienia sierść będzie fruwać po całym mieszkaniu, zaczepiając się o każdy możliwy mebel. Liniejący pies powoduje z reguły większą reakcję alergiczną, o czym należy pamiętać.
Jak często czesać sierść psa border collie – informacje
Pielęgnacja sierści rasy border collie nie należy do najłatwiejszych. Żeby jednak szata psa była zawsze w nienagannej kondycji, należy zadbać o jej regularne rozczesywanie. Dzięki temu zabiegowi sierść czworonoga będzie lśniąca i przede wszystkim zdrowa. Zarówno krótko, jak i długowłose psy border collie wymagają intensywnej i niemal codziennej pielęgnacji – z tą różnicą, że w przypadku krótkowłosych rozczesywanie sierści będzie o wiele łatwiejsze. Psy krótkowłose wystarczy wyczesać trzy razy w tygodniu, jednak już długowłose muszą być czesane codziennie. Dlaczego pielęgnacja szaty border collie jest taka ważna? Otóż dzięki niej można nie tylko uniknąć kołtunów i zadbać o wygląd sierści, ale też właściwą higienę skóry psa. Dzięki pielęgnacji sierści można również usunąć nagromadzony w niej po spacerze brud czy kurz. Prawidłowe czesanie czworonoga wpłynąć może także na poprawienie się ukrwienia jego skóry oraz wydzielanego zapachu. Wypielęgnowana sierść ułatwia również obserwowanie, czy okrywy nie atakują np. pasożyty.
Czym najlepiej wyczesywać sierść border collie?
Najlepiej używać do tego szczotki, która dedykowana będzie do sierści border collie. Trzeba przy okazji dodać, że szczenięta nie gubią aż tyle sierści, co dorosłe czworonogi – więc nie wymagają aż tak regularnej pielęgnacji. Warto jednak od jak najwcześniejszych miesięcy przyzwyczajać psa do czesania, żeby kojarzył je z przyjemną czynnością, a nie przykrą koniecznością. Szczotka do czesania border collie powinna posiadać miękkie włosie. Pupil powinien się do niej przyzwyczaić i poznać budowę szczotki, żeby w przyszłości nie pojawiły się problemy podczas rozczesywania sierści. A zwłaszcza w formie złego nastawienia psa do tej czynności. Rodzaj szczotki do czesania zależeć będzie zatem od typu sierści border collie, ale też długości okrywy włosowej psa i typu jego sierści. Należy też dopasować narzędzie do wyczesywania pod swoje własne preferencje – oczywiście w dalszym ciągu pamiętając o tym, że szczotka musi być przede wszystkim bezpieczna dla psa. Jeśli nie chcesz w okresie linienia mieć całego mieszkania w psiej sierści, warto będzie wyczesywać pupila – w miarę możliwości – na dworze.
Pamiętaj, że…
W przypadku, gdy border collie będzie gubił zbyt dużą ilość sierści, mimo jej regularnego wyczesywania, koniecznie udaj się z psem do weterynarza! Może okazać się bowiem, że problem leży zupełnie po innej stronie (np. pies cierpi na grzybicę skóry).
Komentarze (0)