Zamknij X

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych we Włocławku - asystent, opieka wytchnieniowa i taksówka

2021-07-16 14:08:14, Q4.pl

Włocławski Ratusz kolejny raz realizuje projekty które mają na celu wsparcie osób niepełnosprawnych. Poza kolejnymi edycjami programów „Opieki Wytchnieniowej”, oraz „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej”, Urząd Miasta zapowiedział program „door-to-door”, w sprawie którego, na najbliższej sesji rady miasta, podjęta zostanie uchwała regulująca świadczenie usług.

Pierwszy program przygotowany przez Urząd Miasta to program opieki wytchnieniowej.

Celem głównym Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami zależnymi poprzez możliwość uzyskania doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad tym osobami.

Gmina Miasto Włocławek pozyskała na realizację tego programu 322 tysiące złotych. Co ważne, jest to kwota bez wkładu własnego do programu.

Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.
Program realizowany jest w trzech formach. To świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub w ośrodku/ placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym wpisanej do rejestru właściwego wojewody. Świadczenie usług opieki wytchnieniowej jest też realizowane poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji /rehabilitacji i dietetyki. W tym przypadku przewidzianych jest do 15 godzin indywidualnych konsultacji.

W sumie, 322 tysiące na realizacje projektu. Wnioski będzie można składać na początku sierpnia; ogłosimy tę datę wtedy, gdy będzie rozstrzygnięty konkurs dla organizacji na realizację tego zadania. Planujemy, że będzie to w pierwszym tygodniu miesiąca sierpnia. - mówi Piotr Grudziński, dyrektor MOPR we Włocławku.

Warto zaznaczyć, że członek rodziny, bądź opiekun osoby niepełnosprawnej, który bierze udział w projekcie, nie będzie obciążony żadnymi kosztami za usługi przyznane w ramach programu opieki wytchnieniowej.

Kolejnym programem jest Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej.

Miasto uzyskało ponad 1 400 000 złotych dofinansowania ze środków zewnętrznych na wniosek prezydenta miasta.

Program adresowany jest do dzieci, do 16 roku życia z orzeczeniem niepełnosprawności, oraz do pełnoletnich niepełnosprawnych mieszkańców miasta Włocławek posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności: chodzi o osoby, które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Program niestety nie jest skierowany do osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim.

Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy np. w: wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe itp.); pomocy w zakupach, załatwianiu spraw urzędowych, czy pomocy w zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika programu w realizacji. Asystent ma być jedynie pomocą podczas zakupów, nie wykonywać dane czynności za osobę niepełnosprawną.

Program ma za zadanie przeciwdziałać wykluczeniu ze społeczności lokalnej.

Niepełnosprawność, szczególnie niepełnosprawność na poziomie umiarkowanym i znacznym wielokrotnie skazywała te osoby na bycie samotnym, bycie w domu, nieuczestniczenie tak jak wszystkie osoby pełnosprawne we wszystkich sferach życia społecznego. Bardzo się cieszymy, że te dwa projekty uda nam się kolejny raz realizować ze środków zewnętrznych – mówi Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta.

Trzeci projekt przedstawiony podczas konferencji prasowej to usługa transportu „door-to-door” dla osób oograniczonej mobilności. Ma ona być swoistym uzupełnieniem poprzednich dwóch projektów, w celu pomocy osobom niepełnosprawnym na terenie Włocławka.

Jest to działanie mające bezpośredni wpływ na życie codzienne osób borykających się z takimi trudnościami w naszym mieście. Osoby doświadczające problemów w przemieszczaniu się są narażone na wykluczenie i rzadziej podejmują aktywność społeczną czy zawodową.

Z tego powodu, już w sierpniu na terenie naszego miasta pojawić ma się specjalny samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Dzięki dofinansowaniu z PFRON'u, samochód ten, ma funkcjonować jako taksówka do przewozu osób o ograniczonej mobilności.

Rada miasta ma podjąć uchwałę w sprawie regulaminu świadczenia tej usługi. Władze miasta chcą, aby finalnie usługa ta była bezpłatna.

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz