Uczniowie LZK najlepsi w województwie

2021-06-17 14:04:27, Q4.pl

I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku trafiło do czołówki tegorocznego Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii. W Polsce jest już prawie 300 szkół średnich, które szlifują zaangażowanie społeczne oraz wspierają rozwój kompetencji proinnowacyjnych uczniów. 

W Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii znalazło się 277 szkół średnich. To szkoły, które w czasie pandemii koronawirusa dbały przede wszystkim o zdrowie psychiczne uczniów w czasie nauki zdalnej, oraz wspierały realizowanie własnych projektów przez ich podopiecznych. Ranking ten, nie bierzę pod uwagę wyników matur, a premiuje aktywność społeczną i przedsiębiorcze podejście uczniów. Tworzony jest on na podstawie wyników w olimpiadzie projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.

To jest nietypowa olimpiada. Nie jest ona nastawiona na wiedzę, ale na działanie. O tyle to działanie jest ważne, że rozwija kompetencje młodych ludzi uczęszczających do naszej szkoły. Ucza się pracy zespołowej, grupowej, jak stworzyć projekt. Na ogół są to projekty społeczne, a więc nie realizują ich na terenie szkoły, a na terenie całego miasta – mówi Małgorzata Bisaga, dyrektor I L.O. im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku.

Rok pandemii był niebywale trudnym okresem, również dla polskiego szkolnictwa. Nauczyciele nie mogli wspierać bezpośrednio swoich podopiecznych w nauce i działalności społecznej; byli zmuszeni do pomocy zza ekranów komputerów. Mimo tego, według raportu Fundacji Zwolnieni z Teorii, uczniowie którzy zaangażowali się w projekty społeczne na rzecz olimpiady, mieli wyższy poziom dobrostanu psychologicznego. Chociaż jak zaznaczają sami uczniowie, nie zawsze było łatwo i wszystko szło po ich myśli:

Pandemia pokrzyżowała plany naszej grupie – nasze wydarzenie miało wyglądać zupełnie inaczej. Niestety, przez pandemie musieliśmy przenieść się praktycznie z całym naszym wydarzeniem do internetu. Trochę nam to uprzykrzyło życie, ale wydaje mi się że to co mogliśmy zrobić, zrobiliśmy. - mówi Justyna Zygało, jedna z uczestniczek olimpiady

W tegorocznym Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii, znalazło się między innymi I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, które zajęło piątą pozycję w rankingu i pierwszą z piętnastu możliwych w województwie kujawsko-pomorskim.

Galę finałową Rankingu, podczas której zaprezentowano 20 najwyżej sklasyfikowanych szkół, zorganizowano 15 czerwca. Cały Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii 2021 dostępny jest w tym miejscu.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz