Zamknij [X]

Ranking Perspektyw - Gdzie uplasowały się włocławskie szkoły?

2019-01-10 10:25:13, Maciej Kowalczyk

Na ten ranking polskie licea i technika czekają niecierpliwie cały rok, przez cały rok pracując na jak najlepsze miejsce. Tegoroczny został opublikowany przez „Perspektywy” dziś - „Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2019”. Wśród włocławskich liceów najwyżej znalazło się LZK. Wśród techników – Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych.

Ranking przygotowywany jest przez redakcję „Perspektyw” od 21 lat. W założeniu ma pomóc rodzicom i uczniom w podjęciu jednej z najważniejszych decyzji – wyborze szkoły średniej. Niemniej, od lat jest także „oczkiem w głowie” dla dyrekcji i nauczycieli wielu placówek, a wysokie miejsce w nim – powodem do dumy. Choć w ostatnich tygodniach pojawiło się kilka zarzutów co do błędów popełnionych przez twórców rankingu w ubiegłych latach, to bez wątpienia pozostaje najbardziej miarodajnym i kompleksowym w polskiej edukacji. 

Podobnie jak w ubiegłych latach na ogólną pozycję w rankingu miało wpływ kilka czynników. Na ogólną ocenę liceów miały wpływ:

  • sukcesy w olimpiadach (30%), 
  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%),
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

W przypadku techników, na ocenę składały się:

  • sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), 
  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), 
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%), 
  • wyniki egzaminu zawodowego (30%).

W rankingu 2019 wzięto pod uwagę ogólnie 2126 liceów ogólnokształcących i 1731 techników. Kryteriia włączenia do rankingu były dwa: pierwszym, by w roku 2018 do egzaminu maturalnego przystąpiło minimum 12 osób; drugim, by średnie wyniki egzaminów z polskiego i matematyki nie były niższe niż 0,75 średniej krajowej. Jak zestawienie wygląda w tym roku?

W rankingu najlepszych szkół w kraju, na czele dwie warszawskie. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie okazało się najlepszym technikum. W pierwszej 50-tce rankingu znalazło się też kilka szkół z regionu. Na piątym miejscu w kategorii liceów - Liceum Akademickie UMK w Toruniu, na 24 zaś VI LO z Bydgoszczy. Wśród techników w rankingu ogólnopolskim najwyżej znalazło się Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy (10 miejsce) i Technikum Leśne z Tucholi (39 pozycja).

Gdzie znalazły się w tegorocznej edycji włocławskie szkoły? 

Wśród liceów niekwestionowanym zwycięzcą jest w tym roku Liceum Ziemi Kujawskiej. Szkoła zajmuje 157 miejsce w rankingu ogólnopolskim. Jeśli jednak ograniczymy się do województwa - da to 5 miejsce w regionie. Na dwudziestej pozycji w kujawsko-pomorskim (446 w Polsce) uplasowało się Liceum Marii Konopnickiej, na 25 (628 w Polsce) – Publiczne LO im ks. Jana Długosza, zaś włocławski Kopernik znalazł się na pozycji 44 w regionie (983 w kraju).

Wśród techników, na miejscu 10 w kujawsko-pomorskim znalazło się technikum nr 4 z Zespołu Szkół Elektrycznych (191 miejsce w rankingu krajowym), na 27 zaś Technikum nr 3 w „Ekonomiku” (448 miejsce w Polsce), na miejscu 28 – Technikum nr 5 z Zespołu Szkół Samochodowych (467 w Polsce).

W ramach tegorocznego rankingu, oprócz tego ogólnego przygotowano także Rankingi Maturalne i Ranking Szkół Olimpijskich. Warto wspomnieć, że wysoką 40 pozycję zajmuje w tym ostatnim LZK. Wszystkie tabele i wyniki znaleźć można na stronie „Perspektyw”.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz