Zamknij X

Nieszczelne uszczelniacze zaworów - jak rozpoznać?

2021-06-12 09:25:47, Artykuł zewnętrzny

W samochodach jest wiele ważnych elementów, o które kierowca powinien odpowiednio zadbać. Do nich także zaliczają się uszczelniacze zaworowe. Warto zatem wiedzieć więcej o nich samych, ich naprawie i kosztach z tym związanych.

Dlaczego uszczelniacze zaworowe są tak ważne?

Przede wszystkim dlatego że wpływają na prawidłowe działanie silnika, a szczególnie zapewniają maksymalną szczelność bloku jednostki napędowej. To właśnie dzięki nim olej silnikowy nie przedostaje się do wnętrza cylindrów. Ponadto uszczelniacze zaworowe dbają o szczelność, gdy chodzi o bloki funkcjonalne komory silnikowej. Przyczyniają się także do prawidłowej pracy poszczególnych komponentów. Jednak z czasem się zużywają, co jest sygnałem do tego, że warto je wymienić.

Jeśli kierowca będzie bagatelizował problemy z nimi związane, może dojść do poważnych uszkodzeń i napraw, które do tanich nie będą należały. Ceny bowiem sięgają wtedy nawet kilkunastu tysięcy złotych, więc bardziej opłaca się zezłomować pojazd niż w ogóle myśleć o wizycie u mechanika – dodaje Tomasz Wykowski z portalu motoryzacyjnego https://motoklub.pl

Jak wygląda prawidłowa wymiana uszczelniaczy w samochodach osobowych?

Wiele zależy od tego, jakiego modelu jest dany pojazd. Czasami bowiem można nawet skorzystać z profesjonalnych narzędzi, które służą demontażowi konkretnego silnika. Dzięki temu można całą operację wykonać o wiele szybciej i zaraz zabrać się za wymianę samych uszczelek. Jednak w większości sytuacji sprawa przedstawia się trochę bardziej zawile.

Przeważnie bowiem trzeba dokonać demontażu głowicy silnika i rozebranie mechanizmu, który jest związany z pracą zaworów. To z kolei prowadzi do obowiązku wymiany innych elementów. Jak widać, nie należy to do najprostszych zadań, dlatego o wiele lepiej pozostawić to wykwalifikowanego mechanikowi, który prawidłowo przeprowadzi cały proces bez uszkodzeń samochodu.

Można jednak dokonać wymiany uszczelniaczy zaworowych bez zdejmowania głowicy. Jednak znów wiele zależy od modelu pojazdu. Przydadzą się tutaj narzędzia przeznaczone do pracy z konkretnymi uszczelniaczami. Wtedy można operację przeprowadzić samodzielnie i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Narzędzia przydatne podczas wymiany

Przede wszystkim przydaje się wtedy ściągacz, czyli narzędzie, dzięki któremu można szybko zdemontować uszczelki. Jeśli kierowca zamierza zaopatrzyć się w taki przyrząd, powinien zwrócić uwagę na to, by był kompatybilny z silnikiem, wyposażony w regulację nacisku i wysokości. Do tego istotna jest wytrzymała konstrukcja wykonana z blachy stalowej. Podczas kupowania trzeba także zadbać o to, by szczęki były wystarczające długo. W razie pytań zawsze można poradzić się sprzedawcy, który powinien posiadać wystarczającą wiedzę w tym zakresie.

Po czym rozpoznać nieszczelność

Jest wiele czynników, które dają kierowcy sygnał do tego, że pora wymienić uszczelniacze zaworowe, zanim dojdzie do poważnych szkód w silniku. Pierwszą oznaką tego jest niebieski dym z rury wydechowej. Różni się od białego, który powstaje w wyniku spalania płynu chłodniczego, czy czarnego, wyniku nieprawidłowej mieszanki w silnikach Diesla. Warto reagować czym prędzej, zanim sadza i osady zniszczą elementy w komorze silnika. Drugim sygnałem jest nadmierny pobór oleju. To także powinno wzbudzić podejrzenia u kierowcy i zachęcić go do wizyty u mechanika czy w serwisie.

Pora na wymianę uszczelniaczy

Sam koszt uszczelniaczy zaworowych nie powinien przekraczać kilkuset złotych - a to i tak w przypadku bardziej zaawansowanych silników.  Największe koszty kierowca ponosi podczas samej wymiany. Czasami bowiem potrzeba wtedy zamontować nowe elementy w silniku.

Oczywiście, można operację przeprowadzić samemu bez zdejmowania głowicy, o czym zostało wcześniej wspomniane. Trzeba jednak posiadać odpowiedni sprzęt, ale także wiedzę, by dobrze przeprowadzić proces i niczego nie uszkodzić. Zwłaszcza że naprawy samego silnika nie należą do najtańszych. Przydadzą się tutaj szczypce do uszczelniaczy zaworowych oraz przeznaczony do tego przyrząd.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz