W sobotę 5 czerwca pięciu żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej porządkowało stary, ewangelicki cmentarz, który powstał jeszcze w XIX wieku. Miejsce pochówku lokalnych gospodarzy z przełomu XIX i XX wieku, zdewastowane i zapomniane po II Wojnie Światowej odzyskuje należną mu cześć.
Gruntowne odnowienie cmentarza miało miejsce w 2018 roku z inicjatywy stowarzyszenia Lapidaria. Było to możliwe dzięki przedsięwzięciu „Śladami nadwiślańskich olędrów” i zastrzykowi pieniędzy z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Współpraca Ochotniczej Straży Pożarnej w Toporzysku, Koła Gospodyń Wiejskich, mieszkańców Toporzyska, Urzędu Gminy Zławieś Wielka oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu pozwoliła na ocalenie tego miejsca pamięci od zapomnienia.
W tamtym czasie 8.K-PBOT dopiero rozpoczynała proces tworzenia. Dziś, po upływie 3 lat, żołnierze chętnie włączają się w tego typu inicjatywy. Jest to istotne dla tego cmentarza. Odnowienie w 2018 r. ocaliło je od zapomnienia, jednak jak każde miejsce pamięci wymaga regularnej pielęgnacji. Terytorialsi z kujawsko-pomorskiej brygady cyklicznie organizują akcje porządkowania cmentarzy w województwie, które są miejscami pochówku polskich żołnierzy. Jest to elementem uczestnictwa w programie „Korzenie”. Jego koordynator, st. szer. Marek Biernacki odpowiada za dbanie o miejsca pamięci na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które jest Stałym Rejonem Odpowiedzialności 8 brygady. Pomimo tego, że na cmentarzu w Toporzysku nie są pochowani polscy żołnierze, mundurowi podkreślają, że każde miejsce pochówku zasługuje na szacunek.
(Informacja prasowa 8.K-PBOT)
Komentarze (0)