Konserwacja i renowacja maszyn rolniczych. Znamy koszt tych prac.

2021-05-27 09:38:50, Q4.pl

117 tysięcy złotych – tyle kosztować będzie renowacja maszyn i urządzeń rolniczych ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Prace zostały dofinansowane w ramach programu Wspieranie działań muzealnych 2021 oraz przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Otrzymane środki pozwolą na odrestaurowanie i zakonserwowanie 16 narzędzi i maszyn rolniczych, pochodzących z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Są to: radło, 4 pługi, 3 siewniki, wał, kosiarka, młocarnia, młynek do czyszczenia zboża, wialnia, 2 sieczkarnie,śrutownik. Najstarsze pochodzą z 2 poł XIX w., najmłodsze wykonano w dwudziestoleciu międzywojennym. Część maszyn została wykonana domowym sposobem lub przez kowala, inne są już wyrobem fabrycznym.

Renowacją maszyn rolniczych zajmie się Pracownia Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego we Włocławku. Konserwacja będzie trwała w dwóch etapach. Pierwszy już się rozpoczął i będzie trwał do lipca, w tym czasie będzie odrestaurowanych 11 narzędzi. Następny etap będzie trwał od sierpnia do października, kiedy zostanie odrestaurowanych 5 dużych maszyn rolniczych.

Prace konserwatorskie będą polegały przede wszystkim na usunięciu rdzy oraz zanieczyszczeń, które dotknęły narzędzia i maszyny. Oczyszczenie, piaskowanie oraz uzupełnienie brakujących elementów. - wspominała Eliza Sutkowska Etnograf (MZKiD)

Efekty końcowe będziemy mogli zobaczyć w Muzeum Etnograficznym na wystawie czasowej promującej projekt, pt. „Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania. Dla wszystkich zainteresowanych zostanie przygotowany także kilkuminutowy film promocyjny, prezentujący przebieg prac konserwatorskich. Wszystkie obiekty docelowo znajdą swoje miejsce w skansenie w Kłóbce, w XIX-wiecznym spichrzu dworskim, na wystawie stałej, której otwarcie planowanej jest na 2022 r.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz