Czy działka z wejściem od południa jest problematyczna? Wystarczy wybrać odpowiedni projekt!

2021-05-27 09:39:22, Artykuł partnera

Działki z wejściem od południa uchodzą za problematyczne, jednak wystarczy wybrać odpowiedni projekt, by zrealizować na nich komfortowy, wspaniale doświetlony naturalnym światłem i energooszczędny dom. Jeżeli posiadasz właśnie taką działkę i szukasz najlepszego projektu domu, podpowiemy Ci jak dokonać właściwego wyboru.

Dom, który krąży wokół słońca

 

Wybierając projekt, szczególną uwagę zwracamy na kwestię zgodności zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy(MPZP/WZ) oraz dopasowanie do potrzeb funkcjonalnych przyszłych mieszkańców. Starannie dobieramy wielkość powierzchni użytkowej, liczbę pokoi, łazienek oraz dodatkowych pomieszczeń takich jak garderoby, spiżarnie, czy pralnie. W zakresie doboru projektu do działki niezwykle istotne jest uwzględnienie jej naturalnych uwarunkowań oraz odpowiednia lokalizacja budynku względem stron świata, tak by zapewnić optymalne doświetlenie wnętrz. Właściwie usytuowanie domu na działce umożliwi optymalną współpracę z cyklem słonecznym, a to sprawi, że dom będzie w najwyższym stopniu komfortowy w użytkowaniu oraz ekonomiczny pod względem kosztów ogrzewania. Pomieszczenia, których domownicy używają najczęściej i spędzają w nich dużo czasu – jadalnia czy salon – powinny być usytuowane od strony południowej lub południowo-zachodniej, by przez większą część dnia mogły być dobrze doświetlone naturalnym światłem. Lokalizacja budynku umożliwiająca otwarcie na stronę południową przeszklonych części elewacji ma również istotne znaczenie dla maksymalizacji korzyści z pozyskiwania energii słonecznej. Od strony południowej najlepiej sytuować także pokoje dzieci oraz strefy rekreacyjne. Z kolei od strony północnej lub północno-wschodniej najlepiej umiejscowić pomieszczenia wymagające niższej temperatury takie jak łazienki, garderoby, palnie, czy spiżarnie, co też pozwoli ograniczyć straty energii. Te części w domu są też odpowiednią lokalizacją dla kuchni.

 

Widok na jasną stronę świata

O ile typowe dla większości domów jest usytuowanie kuchni od strony frontowej, o tyle omawiany rodzaj działki wymaga rozwiązania odmiennego, tak by układ funkcjonalny i zagospodarowanie przestrzeni domu dostosować do naturalnego oświetlenia. W tym wypadku, podążając za słońcem, salon i jadalnia będą pomieszczeniami usytuowanymi w części frontowej budynku. Jeżeli szerokość budynku na to pozwoli, od frontu można również zlokalizować kuchnię. Sprawi to, że cała strefa dzienna będzie korzystnie ulokowana względem stron świata.

 

 

 

Dysponując odpowiednio dużą działką z wjazdem od strony południowej, dobrze jest wkomponować dom w głąb parceli, tak by przed budynkiem zaaranżować atrakcyjną przestrzeń ogrodową, która częściowo może również łączyć się z tarasem. W ten sposób zapewnimy sobie atrakcyjny widok z okien salonu i jadalni. To właśnie widok z okien będzie naszym najbliższym sąsiadem na długie lata. Jeżeli zadbamy odpowiednio o przyległą przestrzeń i estetycznie ją zaaranżujemy, nasz dom od strony ulicy ogromnie zyska na elegancji. Dobrym wyborem może być zastosowanie w ogrodzie ukwieconej pergoli, która stworzy dla domowników naturalną osłonę i sprzyjać będzie ich prywatności – bujna roślinność jest zawsze świetną barierą dla oczu przechodniów. Jeżeli cenimy sobie prywatność i wolimy, by strefa tarasowa była bardziej kameralna, niekoniecznie skierowana w stronę ulicy, wówczas możemy wybrać projekt domu, w którym taras będzie usytuowany wzdłuż zachodniej elewacji.

 

 

W ofercie Pracowni ARCHON+ jest specjalna kolekcjprojektów domów z wejściem od południa, dedykowana dla właścicieli właśnie takiego typu parceli. Wśród nich dostępne są projekty domów parterowych, jak i piętrowych oraz tych z poddaszem użytkowym. Wiele z nich to projekty z kategorii: domy tanie w budowie, które umożliwią ekonomiczną realizację inwestycji. Mnogość rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych dla działki z wjazdem od południa w ARCHON+ zapewnia swobodę w doborze i dopasowaniu projektu do różnych potrzeb.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz